Popüler dua kitaplarında büyüsel motiflerin din fenomenolojisi açısından incelenmesi
Investigation of magical motifs in popular prayer books interms of religion phenomenology
- Tez No: 560099
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AZİZE UYGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Geçmiş dönemlerde olaylar arasında sebep sonuç ilişkisi kurmakta yeterli olamayan birçok medeniyetin olaylara ve nesnelere farklı anlamlar yükleyerek kendi anlamından onu koparması birtakım büyüsel unsurların oluşmasına neden olmuştur. Tarihin karanlık sahnelerinde zaman zaman farklı toplumlar tarafından uygulanan bu büyüsel unsurlar günümüze kadar ulaşmıştır. İnsanın her bakımdan yetkin ve yeterli olamaması, kendisinden daha yetkin ve yeterli bir varlığa yönelmesine, isteklerini, dileklerini ona arz etmesine, sıkıntılarını gidermesi için yalvarmasına neden olurken, dua olarak da ifadelendirilen bu davranış şekli farklı toplumlarda, o toplumun inancına göre şekillenmiştir, Günümüzde de insanlardaki bu dua ihtiyacını karşılamak üzere bazı isimler altında dua kitapları piyasada mevcuttur. Biz bu dua kitaplarını incelediğimizde içerisinde hiç de dua ile ilgisi olmayan daha çok büyü unsurları içeren birtakım dua örnekleri gördük. Dua görüntüsü veren bu örnekleri incelediğimizde içerisine yerleştirilen, eski politeist toplumlardan kalma unsurların olduğunu fark ettik. Bu unsurların hangi toplumlarda, hangi amaçlara yönelik kullanıldığını ve günümüzde hangi anlamlarda bu kitapların içine girmiş olabileceği ile ilgili bir çalışma yapmayı amaçladık.
Özet (Çeviri)
The fact that many civilizations, which could not be enough to establish a cause and effect relationship between the events in the past, had different meaning to the events and objects and caused it to break with its own meaning caused a number of magical elements. In the dark scenes of history, these magical elements, which are practiced by different societies from time to time, have survived to this day. This behavior, which is expressed in prayer in different societies, is shaped according to the beliefs of the society, while human beings are not competent in all respects and are not able to be enough, to turn to a more competent and sufficient being, to offer them their wishes and wishes to satisfy him / her in their troubles. Today, prayer books are also available under some names to meet this prayer need in people. When we examine these prayer books, we have seen a number of prayer samples with more magic elements that have nothing to do with prayer. When we look at these examples of prayer, we realized that there were elements from the old politeist societies. In which societies, for which purposes, these elements are used and today we want to make a study about the meaning that these books may have entered into, and to raise.