Türk musikisi usul kalıplarının kavram ve terim olarak anlamları
Concepts and meanings of music style patterns
- Tez No: 560125
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Sanat Tarihi, Music, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Mûsikî, dil ve din gibi bir kimlik göstergesidir. Nasıl ki her milletin kendini ifade etmede kullandığı bir dili varsa, kültürüne kaynaklık eden bir dîni varsa, duygu ve düşüncelerini, duygusal kimliğini, ses dünyası içinde biçimlendiren bir de müziği vardır. Türk mûsikîsinin önemli konularından biri de“usûl”dür. Genel anlamıyla usûl, sözlükte; metot, metodoloji, bir ilmin nasıl tetkik edileceği hususundaki kaidelerin toplamı olarak ifade edilir. Usûllerin mûsikîmizdeki yeri, önemi, vuruş teknikleri, zamanları gibi teknik konuları pek çok çalışmaya konu olmuş, ancak usûllere verilen isimlerin nereden geldiği ve ne gibi anlamlar ifade ettiği hususunda fazlaca çalışma yapılmamıştır. Özellikle de usûllerin vuruş kalıplarının ismi ile bir bağlantısının olup olmadığı üzerinde durulması gereken hususlardandır. Bu çalışmada usûllerin teknik tarafları ele alınmış ancak esas olarak usûllerin ne anlama geldiği, nereden ortaya çıktığı gibi hususlar açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmamızda usûl kalıplarının neden bu isimle anıldığı, isimlerinin nereden geldiği, vuruşu ile bir bağlantısının olup olmadığı ve bu isimlerin farklı konularla olan bağlantılarının nasıl olduğu gibi hususları araştırıp ortaya koymaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
Music, like language and religion, is also an indicator of identity. Just as every nation has a language used for self-expression and religion for accommodation a culture, there is music too, to express emotions, thoughts and identities that shapes these in the world of sound. One of the important subjects of Turkish Religious Music is method (usul). Usul is defined in dictionaries generally as;“method, methodology and the sum of the rules about application of a science”. In literature of music studies, there have been technical studies like the place and importance of usuls, the technics of strokes and times but there has not much on the origin and the meanings of the names for the usuls. In this study, both the technical aspects of usuls are touched upon briefly, and the questions of how their names and meanings came into existence and how they originated are tried to be answered.