Spor yapan ampüte bireylerde fiziksel kondisyon ve izokinetik test parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of physical fitness and isokinetic test parameters of amputee in sports
- Tez No: 560165
- Danışmanlar: PROF. DR. SAFİNAZ YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Egzersiz Fizyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çalışma, ampüte bireylerin spora katılımının fiziksel kapasite üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Yaşları 18-45 yıl arasında değişen; Kontrol Grup (sedanter ampüte), (n=11) ve Sporcu Grup (ampüte futbolcu), (n=35) olarak toplam 46 ampüte birey ile çalışıldı. Katılımcıların skinfold ile vücut kompozisyonları değerlendirildi. Biodeks Stabilite Sistemiyle postüral stabilite, Cybex Humac Norm 2 dinamometreyle 600/sn ve 900/sn açısal hızlarda gövde kas gücü ve dayanıklılık ölçüldü ve değerlendirildi. Breath-by-breath yöntemi kullanılarak kardiyopulmoner performans testi ile aerobik kapasiteleri değerlendirildi. Solunum fonksiyon parametreleri incelendi. Sporcu Grupta, vücut yağ yüzdeleri daha az olmasına rağmen, istatistiksel olarak anlamlı değildi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study was designed to investigate the effect of participation in sports on functional capacity of amputees. Ranging from 18 to 45 years; control group (sedantery amputee), (n=11) and sports group (amputee football player), (n=35) a total of 46 amputees were studied. The body composition of the participants were evaluated with skinfold. Postüral stability with Biodex Stability System, trunk muscles strength and endurance with Cybex Humac Norm 2 dynamometer at angular velocities of 600%sec and 900/sec were measured. Aerobic capacities were evaluated by cardiopulmonary performance exercise test with Breath-by-breath method. Pulmonary function parameters were examined. Although the body fat percentage wass less in the sports group, it wasn't statistically significant.