Kafe müşterilerinin hedonik tüketim tutumunun analizi; Isparta ili üniversite öğrencileri üzerine bir araştırma
Analysis of hedonic consumption behavior of cafe customers; a study on university students in Isparta
  1. Tez No: 560176
  2. Yazar: SERDAR AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, İşletme, Econometrics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı kafe müşterilerinin hedonik tüketim tutumlarının ölçümlenmesi ve bu tutumların boyutlandırmasına yönelik olarak yapılmıştır. Çalışmanın önemi ise hedonik tüketim tutumunun kafe müşterilerinin özelliklerini yansıtması bakımından ortaya çıkmaktadır. Hedonik tüketim satın alınan hizmetin maliyetinin hesaplanamadığı müşteri tercihlerini ortaya koyması olarak ifade edilmektedir. Buna göre kafe müşterilerinin hedonik tüketim tutumları 4 boyutta toplanmaktadır. Bu boyutlar fiziksel özellikler, kafe hizmet unsuru, mülkiyet yapısı ve müşteri yapısıdır. Bu boyutlar arasında anlamlı korelasyonlar vardır. Çalışmada kafe müşterileri cinsiyet bakımından, öğrenim düzeyleri bakımından ve yaşanılan bölge bakımından kafe müşterilerinin hedonik tüketim tutumları ile farklılaşmaktadır. Çalışmada normal dağılım analizi, açımlayıcı faktör analizi, geçerlilik ve güvenirlik analizi, t testi, anova testi ve korelasyon analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to measure and dimension hedonic consumption attitudes of cafe customers. The importance of the study is that hedonic consumption attitude reflects the characteristics of cafe customers. Hedonic consumption is expressed as revealing customer preferences where the cost of the purchased service cannot be calculated. Accordingly, the hedonic consumption attitudes of cafe customers are collected in 4 dimensions. These dimensions are physical characteristics, cafe service element, property structure and customer structure. There are significant correlations between these dimensions. In this study, cafe customers differ in terms of gender, education level and region of residence with hedonic consumption attitudes of cafe customers. In the study, normal distribution analysis, exploratory factor analysis, validity and reliability analysis, t test, anova test and correlation analysis were applied.