İshalli hasta dışkılarında norovirüs varlığının araştırılması
Investigation of norovirus presence in stool of diarrheal patients
  1. Tez No: 560199
  2. Yazar: CİHAN YEŞİLOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETİGÜL ÖNGEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın ana amaçları ishalli hastalarda norovirüs sıklığının araştırılması ve günümüzde norovirüs tanısında altın standart kabul edilen moleküler yöntem referans alınarak diğer tanı yöntemlerinin duyarlılık ve özgüllüklerinin belirlenmesidir. Çalışmamıza İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Laboratuvarına gönderilen ve laboratuvarımızda araştırılan rutin bakteriyel etkenlerin saptanmadığı 184 ishalli dışkı örneği dâhil edilmiştir. Çalışmaya dâhil edilen tüm örnekler RT-PCR, EIA ve IKG yöntemleri ile incelenmiştir. Tüm hastalara ait demografik bilgilere ek olarak norovirüs varlığı açısından pozitif saptanan hastaların belirtilerine ait bilgiler toplanarak elde edilen sonuçlar birlikte değerlendirilmiştir. Altın standart yöntem olarak kabul edilen RT-PCR ile 184 ishalli hastanın 14'ünde (%7,6) norovirüs pozitif olarak tespit edilmiştir. EIA ve IKG yöntemlerine ait duyarlılık oranları sırasıyla %50 ve %57 olarak, her iki yönteme ait özgüllük ise %100 olarak saptanmıştır. Yaş grupları, cinsiyet, dışkının sulu ya da yarı katı olması gibi faktörlerin norovirüs pozitifliği açısından istatistiki olarak anlamlı bir fark yaratmadığı belirlenmiştir. EIA ve IKG yöntemlerinin belirtileri kısa süreli olan hastalarda daha yüksek duyarlılık gösterdikleri, belirtilerin uzun süre devam eden genellikle immünsüpresyonu olan bu hastalarda RT-PCR yöntemine ihtiyaç duyulduğu görülmüştür. Sonuç olarak ülkemizde rutin olarak araştırılan bir etken olmayan norovirüsün ishalli hastalarda göz ardı edilemeyecek bir oranda pozitiflik gösterdiği tespit edilmiştir. Duyarlılıklarının sınırlı olduğu saptanan antijen tespitine dayalı yöntemlerin belirli hasta gruplarında kullanımının uygun olabileceği, uzun süreli enfeksiyon açısından risk grubu olarak kabul edilebilecek hastalarda ise moleküler yöntemin kullanılmasının yararlı olacağı kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aims of these study to investigate the frequency of norovirus in patients with diarrhea and the determination of the sensitivity and specificity of the other diagnostic methods by the reference molecular method which is accepted currently as the gold standard in the diagnosis of norovirus. We evaluated the 184 stool samples of patients with diarrhea who applied to I.U Istanbul Faculty of Medicine Medical Microbiology Laboratory and whose bacterial agent investigation of stool samples resulted as negative. All of the samples which were included in the study were evaluated with RT-PCR, EIA and IKG methods. In addition to the demographic information of the patients, the information about symptoms of the norovirus positive patients were collected and the results were evaluated with this information. Norovirus was detected 14 out of 184 (7,6%) patients with the gold standard RT-PCR method. Sensitivity of the EIA and ICG methods are calculated as 50% and 57% respectively and the specificity of both methods is calculated as 100%. Factors as age groups, gender, stool macroscopy were not found to be statistically significant in terms of norovirus positivity. The sensitivity performance of EIA and ICG methods were higher in patients with short-term symptoms beside that the requirement of RT-PCR method was noticed in the patients with long-term symptoms who were immunosuppressed in general. As a result, it was found that norovirus which is not routinely investigated in our country has substantial positivity in diarrheal patients. Antigen detection methods which are found to have limited sensitivity can be used in specific patient groups beside that the use of molecular methods was considered as advantageous in the patients who is under the risk of long-term infection.