Küresel iklim değişikliği ve uluslararası çabalar
Global climate change and international endeavors
  1. Tez No: 560198
  2. Yazar: CANAN CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM GÜRKAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Küresel ısınma ve iklim değişikliği yirmi birinci yüzyılda uluslararası ilişkilerin en önemli konularından biri haline gelmiştir. Küresel ısınma sonucu iklim değişikliğine yol açan sera gazı salınımına daha çok insan faaliyetlerinin neden olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Sanayileşme sürecinde kullanılan fosil yakıtlar; yoğun sera gazı salınımına neden olmuş ve küresel ısınmayı artırmıştır. Neyse ki 1970'li yıllardan itibaren küresel ısınma ve iklim değişikliğine ilişkin uluslararası farkındalık düzeyi artmış olup, uluslararası anlaşmalar ve müzakerelerle probleme yönelik küresel ölçekli çözüm üretme çabaları artmıştır. Hali hazırdaki çalışmanın temel sorusunu da; iklim değişikliği problemini çözmeye yönelik uluslararası müzakere ve anlaşmaların başarılı olup olmadığı konusu oluşturmaktadır. Temel sorudan hareketle çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde küresel iklim değişikliği ve küresel ısınma sorununun ne olduğu, nedenleri ve sonuçları ile beraber değerlendirilmiş olmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümü iklim değişikliği bağlamında kavramsal değerlendirmelere ve neoliberal ekonomik sistemin iklim üzerindeki etkilerine ayrılmaktadır. Üçüncü bölümde; küresel ısınmadan kaynaklı küresel iklim değişikliği problemini çözmeye yönelik uluslararası müzakere ve anlaşmalar değerlendirilmektedir. Çalışmanın temel sorusunun değerlendirildiği sonuç ve değerlendirme kısmı ile çalışma tamamlanmaktadır. Sonuçta; mevcut yapıyı dönüştürmekten ziyade neoliberal ekonomi teorilerinin etkisinde ve piyasa kuralları çerçevesinde yalnızca sera gazı emisyon oranını azaltmaya dayanan ve daha teknik çözüm arayışı içerisinde olan mevcut uluslararası sözleşmeler iklim değişikliği sorununu çözmede yetersiz kalmaktadır.
Özet (Çeviri)
Global warming and climate change have turned to be two most important issues of the international affairs in the 21st century. It is proved that the greenhouse gas emission that in turn causes climate change as a result of global warming is mainly caused by human activities. The fossil fuels utilised in the industrialisation process caused intensive greenhouse gas emission and fostered global warming. Fortunately, following the 1970s international awareness of global warming and climate change has increased and global problem solving actions through international treaties and negotiations have accelerated. The primary concern of the study is to explore whether international treaties and negotiations that aim to solve the problem of climate change have succeeded or not. Based on this primary concern the study is composed of three main parts. In the first part, the problems of global climate change and global warming are defined and are examined together with their causes and effects. In the second part, conceptual framework is tried to be drawn in the context of climate change and the effects of neoliberal economic system on climate is tried to be explored. In the third part, international treaties and negotiations that are related to the global climate change problem that is caused by global warming are analysed. The study concludes with the conclusion part. As a result of the study, it is determined that current international treaties that are influenced by neoliberal economic theories and do not try to transform the current structure, that are solely based on the decrease of greenhouse gas emissions under the rules of markets, and that are solely in the in the search of technical solution are far from solving the problems related to climate change and are insufficient.