Atomizasyon yöntemi ile kalay tozu üretimi
  1. Tez No: 5602
  2. Yazar: AHMET ONUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAZLI ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Toz metalürjisinde atomizasyon yöntemi ile toz üreti mi en yaygın olarak kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. Bu çalışmada tasarım ve imalatı gerçekleştirilen su atomi zasyon ünitesinde atomizasyon yöntemi ile kalay tozu üreti mi araştırılmıştır. Atomizasyonda etkili olan birçok para metre bulunmaktadır. Bu çalışmada atomizasyon yöntemleri ta nıtıldıktan sonra atomizasyon basıncının(dolayısıyla jet hı zının) üretilen kalay tozlarının ortalama tane iriliği, ta ne iriliği dağılımı, verim, toz taneciklerinin şekli, görü nür yoğunluk, vurgu yoğunluğu gibi fiziksel özellikleri üze rindeki etkileri incelenmiştir. Bulunan sonuçlara göre atomizasyon basıncı arttıkça or talama tane irilimi düşmekte ve verim artmaktadır. Elde edi len tozların nekli düzensizdir. Artan atomizasyon basıncı ile görünür yoğunluğun 1.40-1. 46 (g/cm3) değerleri arasında vurgu yoğunluğunun ise 1.62-2.11(g/cm3) arasında arttığı tes bit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
#3* SUMMARY In this study the atomization processes Have been reviewed and proauction of tin powders by water atom ization has been investigated using a water atomizacion unit which has been designed and manufactured..The effect of water pressure on the physical properties of tin powders sucn as mean particle size, size dis tribution, yield, particle shape, apparent density and tap density have been studied. Atomization results have shown that mean particle diameter and tne yield increases with increasing pres sure. Tne anape of the particles produced by tnis meth od found to be irregular. Both, apparent and tap den sities of the powders were increased witn increasing atomizing pressure in the ranges of 1.40-1.46 g/cm5 and 1.62-2.11 g/cm3 respectively.