Self efficacy beliefs of English language teachers: To be ornot to be a nonnative speaker
İngilizce öğretmenlerinin öz yeterlilik inançları: İngilizce'yi anadil olarak konuşmak ya da konuşmamak üzerine bir çalışma
- Tez No: 560246
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİME ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı, anadili İngilizce olan ve ana dili İngilizce olmayan öğretmenlerin öz-yeterlik inançları arasında farklar bulunup bulunmadığını araştırmak ve deneyim ile öz-yeterliliğin ilişkili olup olmadığının belirlemektir. Bu çalışma, özellikle Türkiye'de ana dili İngilizce olmayan yabancı dil öğretmenlerinin ve ana dili İngilizce olan yabancı dil öğretmenlerinin sınıf içi uygulamalarda öz-yeterlilik inançlarının farklı olup olmadığını incelemektedir. Karma yöntemli bir araştırma tasarımı benimseyen bu çalışmada, devlet okullarında ve özel okullarda K12 öğrencileriyle çalışan 58 İngilizce öğretmeninden veri toplamak için bir anket ve yarı yapılandırılmış görüşmeleri kullanılmıştır. Çalışmanın bulguları, ana dili İngilizce olan ve ana dili İngilizce olmayan öğretmenlerin öz-yeterlilik düzeyleri arasında tecrübe ve dil hakimiyetinin dile etkileri açısından anlamlı bir fark olduğunu ve tecrübe ile öz-yeterlilik arasında pozitif bir ilişki olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to find out if there is a significant difference between the self-efficacy beliefs of native and nonnative English language teachers and to determine if experience and self-efficacy are related or not. More specifically, this study examines if nonnative and native English teachers have different level of selfefficacy beliefs in terms of classroom practices in Turkey. Adopting a mixed-methods research design, this study used a questionnaire and a semi-structured interview to collect data from 58 English teachers who worked with K12 students in public and private schools. The findings of the study suggest that there is a significant difference between the self-efficacy levels of native and nonnative English teachers with regard to some variables such as experience and nativeness. Moreover, the current study suggests that there is a positive medium linear relationship between experience and self-efficacy belief