Aile yükü taşıyan riskli genç kadınlarda depresyon geçirmenin gri madde üzerine etkisi
The effect of depression on grey matter in young women at risk for familial depression
  1. Tez No: 560257
  2. Yazar: BİRCE BEGÜM BURHANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SAFFET GÖNÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Major depresif bozukluk ülkemizde ve dünya genelinde çok yaygın görülen, birçok insanı ve işlevsellik düzeylerini etkileyen bir hastalıktır. Tedavi edilmediğinde, intihar sonucu erken ölüm gibi olumsuz sonuçlar yaratır. Bu sebeple hastalığın doğru tanınıp, uygun tedavilerle belirtilerinin azaltılması bu olumsuz sonuçların önüne geçebilmek adına önemlidir. Uygun tedavi yöntemleri üzerine çalışıldığı gibi, hastalık adayı kişilere önceden müdahale imkanı sunabilmesi açısından mevcut risk faktörleri üzerine de çalışılmalıdır. Doğru tanınabilmesi, patofizyolojisinin anlaşılabilmesi, risk faktörlerini saptayabilmek amacıyla birçok klinik çalışma ve nörogörüntüleme çalışması yapılmıştır. Bu çalışmalara göre hastalığın gelişiminde hem genetik hem çevresel faktörler etkili olmaktadır. Genetik faktörlerin etkisiyle ortaya çıkan depresyon tedavisi daha zor, daha yineleyici bir doğaya sahiptir. Genetik faktörler etkisiyle depresyona yakalananların beyin yapılarının genetik açıdan risk taşımayanlara göre hastalık öncesinde veya hastalık sürecinde daha farklı olabileceği düşünülmektedir. Ancak her genetik risk taşıyan kişi depresyona yakalanmayabilmektedir. Genetik risk taşıyan kişileri tespit edip bu kişiler içinde depresyona yakalanmış ve yakalanmamış bireylerin beyin yapılarını karşılaştırmak, tespit edilecek farklılıkları hastalığa direnç ya da hastalığa hassasiyetle ilişkilendirmek adına bilgilendirici olacaktır. Bu amaçla bu araştırmada hem annelerinde hem kendilerinde depresyon öyküsü olan genç kadınlar (depresyon grubu) ve annelerinde depresyon öyküsü olup kendilerinde olmayan genç kadınlar (yüksek risk grubu) dahil edilmiştir. Yapısal manyetik rezonans görüntüleme sonrası voksel tabanlı morfometri yöntemi ile beyinlerindeki gri madde miktarları karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, yüksek risk grubundaki kişilerin bilateral amigdala, sağ inferior frontal alan ve sol temporal kutup alanlarında gri madde fazlalığı tespit edilmiştir. Bu bulgular sonucunda bu beyin bölgelerinin, özellikle amigdaladaki gri madde fazlalığının, yüksek risk populasyonlarında depresyona karşı koruyucu etki gösterdiği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Major depressive disorder is a very common disease in our country and around the world affecting lots of people and their functioning levels. When untreated, it leads to negative results such as early death by suicide. That's why it is important to truly recognize the disease and therefore to use appropriate treatment methods in order to prevent those negative results. As there are studies for detecting appropriate treatment methods, risk factors for it should also be studied to be able to intervene beforehand. Many clinical and neuroimaging studies have been conducted to understand its pathophysiology and to detect the risk factors for depression. According to their findings, genetic and environmental factors both have impact on the development of depression. Depression caused by genetic factors has a more difficult to treat, more recurrent nature. It is thought that the brain structures of those affected by genetic factors may be different in the pre-illness or disease process compared to those without genetic risk. However, not every person affected by genetic factors suffers from depression. It will be informative to identify the individuals who have genetic risk and compare the brain structures of those individuals who have been depressed and who have never been depressed and identify the differences as resistance to disease or vulnerability to the disease. In accordance with this, in this study we recruited and compared two groups of high risk daughters; ones with depression history (depression group) and never depressed (high risk group) ones. Amount of grey matter in their brains were compared by voxel-based morphometry through structural magnetic resonance neuroimaging. More grey matter in bilateral amygdala, right inferior frontal area and left temporal pole in the high risk group were detected. It was concluded that more grey matter in these brain regions, especially in the amygdala, might have a protective effect against depression in high risk populations.