Tıkayıcı uyku apnesi sendromu olan hastalarda vestibüler bulguların değerlendirilmesi
Assessment of vestibular findings in patients with obstructive sleep apnea syndrome
- Tez No: 560269
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY KIRKIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Tıkayıcı uyku apnesi sendromu (TUAS) tanısı alan hastalarda, hipoksiye bağlı vestibüler refleks arkındaki olası etkilenmeyi saptamak amacıyla uygulanan vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyel (VEMP) test bulgularının değerlendirilmesi ve Aktiviteye Özgü Denge Güvenlilik Skalası (ABC) ile Berg Denge Ölçeği (BDÖ) skorlarının belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: Horlama/uyku apnesi şikayetleri nedeniyle polisomnografi uygulanmış 18-60 yaş arası 40 hasta dahil edildi. Kontrol grubunu 20 kişi, orta ve ağır TUAS grubunu 20 kişi oluşturdu. Araştırmaya odyolojik, vestibüler, sistemik hastalığı ve ototoksik/vestibülotoksik ilaç kullanma öyküsü olmayan bireyler dahil edildi. Tüm bireyler cVEMP ve oVEMP testleri, ABC skalası ve BDÖ ile değerlendirildi. Bulgular: TUAS olan 20 olgunun 14'ü erkek (%70), 6'sı kadın (%30), kontrol grubu 20 olgunun 10'u erkek (%50), 10'u kadın (%50) idi. Çalışmadaki 40 bireyin yaş ortalamaları; kontrol grubunun 42,35±7,23 (30 – 56), TUAS grubunun 46,35 ± 7,12 (36 – 59) idi. Kontrol grubunda cVEMP ve oVEMP eşikleri tüm bireylerde elde edildi (%100). TUAS grubunda 20 olgudan (40 kulak) cVEMP cevabı %65 (26 kulak) ve oVEMP cevabı %62,5 (25 kulak) oranında elde edildi. Gruplar arasında P13, N23 latansları, N1, P1latansları, dalgalar arası latans farkı, amplitüd asimetri oranı karşılaştırıldığında anlamlı fark elde edilmedi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the vestibular evoked myogenic potential (VEMP) test findings in order to determine the possible effect on the vestibular reflex arc due to hypoxia in patients diagnosed with obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) and to determine the scores of the Activities-Specific Balance Confidence (ABC) and Berg Balance Scale (BBS). Method: Forty patients aged between 18 and 60 years, who had undergone polysomgraphy for snoring / sleep apnea complaints were included in the study. The control group consisted of 20 people and the moderate and severe OSAS group consisted of 20 people. The study included individuals who had no audiological, vestibular, systemic disease and ototoxic/vestibulotoxic drug use. All subjects were evaluated with cVEMP and oVEMP tests, ABC scale and BBS. Results: The mean age of 40 individuals in the study was; 42,35 ± 7,23 (30 - 56) of the control group and 46,35 ± 7,12 (36 - 59) of the OSAS group. Of 20 patients with OSAS, 14 were male (70%), 6 were female (30%), Control group included 20 patients, 10 males (50%) and 10 females (50%), respectively. In the control group, cVEMP and oVEMP thresholds were obtained in all individuals (100%). In the OSAS group, cVEMP response from 20 subjects (40 ears) was obtained in 65% (26 ears) and oVEMP response was obtained in 62.5% (25 ears). There was no significant difference in terms of P13-N23 latencies of cVEMP, N1,P1 latencies of oVEMP, interaural latencies and amplitude asymmetry ratio (p>0,05).