Pozitif psikoloji kapsamında üniversite öğrencilerinde dindarlık diğerkâmlık ilişkisi (İnönü Üniversitesi örneği)
The relationship between religiousness and altruism within the positive psychology at university students (Sample of İnonu University)
- Tez No: 560295
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL APAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmanın amacı, pozitif psikoloji çerçevesinde üniversite öğrencilerinin dindarlık ve diğerkâmlık düzeyleri arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Bu sebeple araştırmamız içerisinde görgül araştırmalar içerisinde yer alan, tarama tipi araştırmaların bir alt basamağı olan ilişkisel tarama tipi modeli kullanılmıştır. Araştırmaya İnönü Üniversitesi içerisinde 2018-2019 eğitim-öğretim yılında öğrenim gören ve beş farklı fakülteden (Eğitim, Fen Edebiyat, İletişim, İlahiyat, Güzel Sanatlar ve Tasarım) tesadüfî örnekleme yöntemi ile seçilen 222 kadın (%52,4) ve 202 erkek (%47,6) olmak üzere toplam 424 katılımcı yer almaktadır. Araştırmamıza katılım sağlayan öğrencilerin dindarlık düzeyini belirlemek için“Dini Hayat Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçeğin Cronbach alfa güvenirlik kat sayısı 0,79 olarak tespit edilmiştir. Araştırmamıza katılım sağlayan öğrencilerin diğerkâmlık düzeyini belirlemek amacıyla“Özgecilik Ölçeği”kullanılmış, ölçeğin Cronbach alfa güvenirlik kat sayısı 0,93 olarak tespit edilmiştir. Katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek amacıyla kişisel bilgi formu uygulanmıştır. Araştırma için ilgili fakültelerden izin alınarak katılımcılara ön bilgi verilmiş, anketlerin yansız ve objektif olarak doldurulmaları için gerekli titizlik gösterilmiştir. Araştırma verileri SPSS Statistics 21.0 paket programı kullanılarak incelenmiştir. Uygulanacak analizler için normallik testi yapılmış, normalliğin sağlanmasıyla birlikte parametrik testlerin yapılmasına karar verilmiştir. Araştırmamız sonucunda diğerkâmlık ile dindarlık arasında orta düzeyde anlamlı bir ilişki elde edilmiştir (r=,382, p,01). Kadınların dindarlık puanları erkeklere göre daha yüksek çıkmış, anlamlı düzeyde bir fark elde edilmiştir (t=2,24 p,05). Kadınların diğerkâmlık puanları erkeklere göre daha yüksek çıkmasına karşın anlamlı düzeyde istatistiksel bir farklılık olmadığı anlaşılmıştır (t=,834, p,05). İlahiyat Fakültesi öğrencilerinin diğer fakültelere göre dindarlık (¯X=1,84) ve diğerkâmlık (¯X=4,19) puan ortalamaları daha yüksek çıkmıştır. Fakülte değişkeni ile diğerkâmlık arasında anlamlı düzeyde farklılıklar elde edilmiştir (F(4-419)=2,545, p=,039). Uygulanan Post Hoc testinde İlahiyat Fakültesi ve Eğitim Fakültesi arasında anlamlı düzeyde bir farklılığa ulaşılmıştır (p,05). Fakülte değişkeni ile dindarlık arasında anlamlı düzeyde farklılıklar elde edilmiştir (F(4-419)=6,765, p=,000). Uygulanan Post Hoc testinde İlahiyat Fakültesi (p=,000), Fen Edebiyat Fakültesi (p=,017) ve Eğitim Fakültesi (p=,013) ile Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi arasında anlamlı düzeyde farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The goal of this research is to detect the relationship between religiousness and altruism levels of university students within the positive psychology. For this reason; inside our research, correlational survey model type has been used which is a sub-step of survey type researches which take place inside of empirical researches. Totally 424 people impending 222 women (%52,4) and 202 men (%47,6), who has been studying at Inonu University in academic year of 2018-2019 from five different departments (Faculty of education, faculty of literature, communication, theology, fine arts and designing), who has been selected by random sampling method, participated the research. In order to determine the levels of the religiousness of the students who have participated the research,“Religious Life Scale”has been used. The Cronbach Alpha reliability coefficient of the scale has been determined as 0,79. In order to define the level of altruism of the students who has participated to our research,“Altruism Scale”has been used and Cronbach Alpha reliability coefficient of the scale has been determined as 0,93. In order to determine the demographic features of the participants, personal information form has been applied. For the research, the necessary permission is obtained from the related faculties and preliminary information has been given to the students and the necessary conscientiousness has been shown in order to fill in questionnaires in objective and neutral way. Research data has been examined by using the SPSS 21.0 packaged software. A normality test has been carried out for the analyses that will be applied, with the providing of the normality it has been decided to carried out parametrical tests. As a result of our research, it is obtained a medium-level and meaningful relationship between the religiousness and altruism (r=,382, p,01). The religiousness scores of the women has been higher than men, a difference in a meaningful level has been obtained (t=2,24 p,05). Despite of women's altruism levels are higher than that of men's, it is not reached a difference in meaningful level (t=,834, p,05). The average religiousness (¯X=1,84) and altruism (¯X=4,19) scores of the students' of theology faculty are higher than that of other faculty students'. It has been obtained meaningful differences between the variability of faculties and altruism. (F(4-419)=2,545, p=,039). In the Post Hoc test that has been applied, it is reached difference in meaningful level between the faculty of education and faculty of theology (p,05). It has been obtained differences in meaningful level between variability of faculty and religiousness (F(4-419)=6,765, p=,000). In the Pos Hoc test that has been applied, it is obtained differences in meaningful level among the theology faculty (p=,000), faculty of letters (p=,017) and faculty of education (p=,013) with fine arts and designing faculty.