Türkiye ve Avrupa Birliği ülkeleri arasındaki dış ticaret dengesi belirleyicilerine yönelik ekonometrik bir uygulama
Predicting determinants of trade balance between turkey and European Union with bounds test approach
  1. Tez No: 560310
  2. Yazar: ERTUĞRUL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de 2003-2017 dönemi aylık verileriyle parasalcı, elastikiyet ve massetme yaklaşımlarında kullanılan dış ticaret hadleri, yurt içi ve yurt dışı gelir, reel döviz kuru, parasal büyüklük (M2) değişkenleri yardımıyla dış ticaret dengesi belirleyicilerinin kısa ve uzun dönem ilişkileri tahmin edilmeye çalışılmıştır. Ekonometrik model tahminlemesinde ARDLyöntemi kullanılmış, ticaret dengesi ve belirleyicileri arasında uzun dönemde eşbütünleşme ilişkisinin varlığına ulaşılmıştır. Uzun dönemde Avrupa Birliği(AB) modelinde, ticaret dengesiyle dış ticaret hadleri arasında pozitif, reel döviz kuruyla negatif, reel para arzıyla pozitif, reel yurt içi gelirle negatif, reel yurt dışı gelirle ise pozitif sonuçlar elde edilmiştir. Sonuçlar istatistiksel olarak anlamlı ve iktisadi beklentilerle uyumludur. Seçilmiş AB ülke modellerinde de benzer test sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this sudy, the short and the long run relationships among determinants of trade balance are predicted with foreign trade rate, real domestic and foreign incomes, real exchange rates, income and money supply (M2) variables by using monthly data for the period 2003-2017 in the case of Turkey.to estimating the econometric model, autoregressive distributed lag (ARDL) method has been used and a long run cointegration relationship has been reached between trade balance and determinants. According to the long term European Union (EU) results, we have obtained positive relationship between trade balance, foreign trade rates, real money supply and foreign incomes; negative relationship between trade balance, real exchange rates and real domestic incomes. The results are statistically significant and compatible with econonomic expectations and also similar with selected countries in the European Union.