Girişimcilerin kişilik özelliklerinin liderlik bağlamında incelenmesi ve Bursa ilinde bir uygulama
Examination of the personality characteristics of entrepreneurs in the context of leadership and an application in the city of Bursa
  1. Tez No: 560311
  2. Yazar: MUSTAFA BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYYAT SABUNCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Günümüzde işletmeler, içinde bulunduğumuz yüzyılın gerektirdiği zorunlu değişim süreçlerinden geçmektedir. Gün geçtikçe karmaşıklaşan teknolojiler, küreselleşme ve tüketicilerin taleplerindeki değişim gibi faktörler işletmelerin mevcut süreçlerini ve örgütlenme tarzlarını etkilemektedir. Şiddetli rekabet ortamında işletmelerin varlıklarını sürdürebilmeleri için liderliğin önemi ve gerekliliği kendiliğinden ortaya çıkmaktadır. Yapılan çeşitli araştırmalar, başarılı liderlerin öncülüğünde işin ve iş çevresinin yaratıcı özelliklere sahip olmasının bireylerin verimliliği ve performansı üzerinde olumlu etkiler yarattığını ortaya koymuştur. Girişim ve girişimcilik, hızla küreselleşen dünyamızda ekonomik gelişmenin en başında gelen faktörlerden biridir. Girişimcilik gelişen ekonomik yapının temelini oluşturan ve bütün sistemi besleyen yapının temel dinamiklerindendir. Öyle ki bu temel faktörün olmadığı bir sistem bu denli bir büyüme göstermeyecektir. Girişimci tutkunluğu ise girişimciliğin itici gücüdür. Tutkunluğa dönüşmeyen bir girişimciliğin başarılı olması düşünülemez. Girişimci ancak, girişimci tutkunluğuyla yüksek bir motivasyonla işine sarıldığında, işini sevdiğinde, günün her saatini işine ayırdığında başarılı olabilecektir. Lider girişimci ise temel anlamda girişimci ruhuna sahip ancak bu ruhla yetinmeyip liderlik özelliğini girişimlerinde en iyi şekilde kullanabilen kişidir. Literatürde girişimci yöneticinin tutkunluk ve liderlik tarzının çalışanın performansını ne şekilde etkilediğine ilişkin çalışmalar sınırlıdır.
Özet (Çeviri)
In these days, organizations are going through the necessary change processes required by the current century. The technologies that get complicated by the day, globalization and the change in the consumers' demands affect the organization's current processes and their organizational styles. The importance and the necessity of leadership for the organization's existence emerges inherently in a highly competitive environment. Many completed studies state the positive effect of the creative features of the job and the job environment led by successful leaders; on the individuals' efficiency and performance. Venture and entrepreneurship, are amongst the top factors in swift globalization. Entrepreneurship is one of the fundamental dynamics that feed the entire system making the basis of the developing economical structure. It is such that a system that does not have this fundamental factor will not show such a growth. Entrepreneur passion is the driving force of entrepreneurship. It is unthinkable of an entrepreneurship that does not convert to passion to be successful. An entrepreneur will only be successful when she embraces her job with by entrepreneur passion with high motivation, when she loves her job and spares every hour of the day to it.