Talep tahminine bağlı kapasite planlama
Capacity planing depending on demand forecast
- Tez No: 560313
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ GÜNALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Piyasa ekonomisinin gelişen sanayi ve teknolojiyle birlikte rekabet stratejik bir başarı haline gelmiştir. Firmalar geleceğe dair öngörülerde bulunup bu öngörülere göre kaynak, yatırım, kapasite planlaması veya stratejik inovasyonlarla kendi sistemlerinin zayıf yönlerini geliştirerek rakiplerine karşı üstünlük yakalamaktadırlar. Bu çalışmada otomotiv sektöründe ana ve yan sanayi müşterileri olan bir fabrikanın satış adetleri için talep tahmini yapılacaktır. Bu tahminler veri olarak kabul edilip sistemin kısıtları belirlenecek, bu kısıtların ortadan kaldırılması için stratejiler belirlenecektir.
Özet (Çeviri)
Competition with developing industry and technology has become a strategic success. Companies are foreseeing the future and according to this predictions they gain superiority over their competitors by doing resource, incestment and capacity plan and/or developing their weaknesses by strategic innovations. In this study, estimations will be made for the sales figure of a company which has customer as OEM and OEM suppliers for Automotive Industry. System limits will be determined according to these estimations which is accepted as data and strategies will be set up to remove these limits.