Michael Chekhov tekniği'nin uygulamalar üzerinden analizi
An analysis of Michael Chekhov's technique through exercises
  1. Tez No: 560330
  2. Yazar: İMER ÖZGÜN BADEMCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. ASLI YILMAZ DAVUTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez çalışması, Michael Chekhov tekniği ile ilgili Türkçe kaynakların son derece sınırlı olduğu bilgisinden hareketle, teknikten yararlanmak isteyen oyuncular için, teori ve pratiğin iç içe geçtiği bir kaynak oluşturmak amacıyla hazırlanmıştır. Tekniğin altyapısı, 'modüller' şeklinde sıralanmış başlıklar altında ve teorik içeriğin uygulamalara nasıl aktarıldığını gösteren egzersizler eşliğinde, kolay anlaşılır bir düzenleme içinde sunulmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda, farklı eğitmenlerin bakış açılarını yansıtmak üzere tekniğin çağdaş uygulamalarına da yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Given the scarcity of extant sources on the Michael Chekhov technique in Turkish, the aim of the present study is to provide a useful source for actors by combining theory and practice of the Chekhov technique. The theoretical background is divided into separate modules, which are organized in a coherent way. Each module offers tools that aim to enhance the application of a theoretical framework in practice. In order to reflect diverse interpretative opportunities rendered by this technique, the study also incorporates contemporary examples of the use and practice of the Chekhov technique by different instructors.