Erken Cumhuriyet Döneminde resmi tarih çalışmaları ve spor yaklaşımı arasındaki ilişki (1923-1938)
The relation of official history studies and sports approach in Early Republican Period (1923-1938)
- Tez No: 585959
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE DONUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Spor, Tarih, Political Science, Sports, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Spor ve tarih yazıcılığı, on dokuzuncu yüzyılda ulus devletlerin inşası sürecinde devletlerin idare etmek istedikleri ve bizzat ilgilendikleri alanlardır. Türkiye'de de dünyadaki gelişmelere benzer şekilde imparatorluktan Cumhuriyet'e geçiş ile birlikte hem tarih yazıcılığı hem de sporun, yeni devletin politikaları içerisinde yer aldığı görülmektedir. Çalışmanın amacı, Cumhuriyet'in ilk yıllarında Türkiye'deki resmi tarih anlayışı ve yeni devletin spora yaklaşımı arasındaki ilişkiyi incelemek; özellikle spor kavramı içerisinde resmi tarih söylevinin kendisine nasıl bir yer edindiğini analiz etmektir. Çalışmada yararlanılan kaynaklar resmi belgeler ve yazışmalar başta olmak üzere, dönemin dergileri ve gazeteleri ile döneme dair yazılan kitaplardır. Nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi ve tarama modeli ile yapılan bu çalışmada araştırma konusuna dahil olan kaynak ve belgeler incelenmiştir. Erken Cumhuriyet döneminde yayınlanan gazete haberlerinde, makalelerde ve yazılan spor kitaplarında; geleneksel sporların yüceltilmesi, tarih yazıcılığı ile edinilen sonuçların spor içerisinde yeniden üretilmesi noktalarında, Türk Tarih Tezi'nin etkisini görmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
In the process of building nation-states in the nineteenth century, sport and historiography are the areas in which states want to rule and take care of. With the change from the imperial to the republican regime in Turkey, both historiography and sports has been included in the policies of the new state. This study to analyze how the relation of official history studies and sports approach in Turkey has happened in the first republican years; especially aims to research how the official history discourse happened itself in the concept of sport. The sources used in the study are firstly documents, magazines and newspapers of that era and the books which were written about that era. Within the qualitative research methods; this study conducted by using document review and screening model, the sources and documents included about the research topic are examined. In the newspaper news, articles and written sports books published in the early Republican period; it is possible to see the effect of Turkish History Thesis in the points of glorification of traditional sports and the reproduction of the results obtained with historiography in sports.