Multipl skleroz hastalarının evlilik ve yaşam doyumlarının demografik değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of marriage and life sati̇sfaction of multiple sclerosis patients in terms of demographic variables
  1. Tez No: 560345
  2. Yazar: TUBA AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN ÖNGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Psikoloji, Neurology, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
MULTIPL SKLEROZ HASTALARININ EVLİLİK VE YAŞAM DOYUMLARININ DEMOGRAFİK DEĞİŞKENLER AÇISINDAN İNCELENMESİ Amaç: Araştırmanın amacı Multiple Skleroz (MS) hastalarının evlilik ve yaşam doyumlarının demografik değişkenler açısından incelemesidir. Materyal ve Metot: Bu çalışma Mayıs-Haziran 2019 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı'nda yapılmıştır. Verilerin toplanmasında araştırmacı Demografik Bilgiler Formu, Evlilik Yaşamı Ölçeği (EYÖ), Yaşam Doyum Ölçeği (YDÖ), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği (ACYO), Türkçe Checklist Individual Strength (TCIS) kullanılmıştır. Veriler IBM SPSS V23 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Normal dağılıma uygunluk Kolmogorov Smirnov ve Shapiro Wilk ile incelenmiştir.Normal dağılım gösteren verilerin karşılaştırılmasında tek yönlü varyans analizi ve bağımsız örnekler t testi kullanılmıştır. Normal dağılım göstermeyen verilerin karşılaştırılmasında ise Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Normal dağılım gösteren veriler ortalama ± standart sapma şeklinde gösterilirken normal dağılıma uymayan veriler ortanca (min-mak) şeklinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF MARRIAGE AND LIFE SATİSFACTION OF MULTIPLE SCLEROSIS PATIENTS IN TERMS OF DEMOGRAPHIC VARIABLES Aim:The aim of the study is to investigate marriage and life satisfaction of Multiple Sclerosis (MS) patients in terms of demographic variables. Material and Method: This study was conducted between May-June 2019 in Ondokuz Mayis University, Faculty of Medicine, Department of Neurology. In data collection Demographic Information Form, Marriage Life Scale (MLS), Life Satisfaction Scale (LSS), Beck Depression Inventory (BDI), Arizona Sexual Experiences Scale (ACYO), Turkish Checklist Individual Strength (TCIS) were used. Data were analyzed with IBM SPSS V23 software program. Compliance with normal distribution was examined with Kolmogorov Smirnov and Shapiro Wilk. One-way analysis of variance and independent samples t-test were used to compare normal distribution data. Kruskal Wallis test was used to compare the data that did not show normal distribution.