Multipl skleroz hastası kadınların doğurganlığa ilişkin görüşlerinin evlilik uyumuna etkisi
The effect of opinions of women with multiple sclerosis on fertility to marital adjustment
- Tez No: 611821
- Danışmanlar: PROF. DR. AYGÜL AKYÜZ, PROF. DR. KAFİYE EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nöroloji, Obstetrics and Gynecology, Neurology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Yapılan bu araştırmada, Multipl Skleroz (MS) hastası kadınların doğurganlıklarına ilişkin görüşleri ve bu görüşlerin çiftlerin evlilik uyumu üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırma, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi. Tıp Fakültesi Multipl Skleroz (MS) Hasta Eğitim Okuluna başvuran ve tedavi gören 20-49 yaş aralığında olan ve araştırmaya gönüllü olarak katılan 134 MS hastası kadın üzerinde tanımlayıcı olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya; McDonald 2010 tanı kriterlerine göre MS tanısı alan, Relapsing Remmiting Multiple Skleroz (RRMS) veya Sekonder Progresif Multiple Skleroz (SPMS) tipinde MS hastası kadın olan ve en az bir yıldır evli olan hastalar araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırmada veri toplama amacıyla soru formu ve Çift Uyum Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verileri Aralık 2017-Şubat 2018 tarihleri arasında haftanın farklı günlerinde, MS Hasta Okulu'nda araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme yoluyla toplanmıştır. Formların doldurulması yaklaşık 20 dk sürmüştür. Çalışmadan elde edilen verilerin tamamı SPSS 22.0 paket programında analiz edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastaların çift uyum puan ortalamaları 88±9,8 olup, ölçeğin 0-151 puan aralığına göre değerlendirildiğinde, ortalamanın biraz üzerinde bir çift uyumunun olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study conducted, the opinions of women with multiple sclerosis (MS) on fertility and the effect of these opinions on couples' marital adjustment have been examined. In this regard in the study, a questionnaire was applied to 134 women with MS, who live in Kutahya's Merkez District, who applied to MS Patient Education School of Faculty of Medicine of Dumlupınar University, who are aged 20-49 receiving treatment and who are volunteer to participate in the study. Sample selection method was used in the research; patients who are diagnosed with MS according to the McDonald 2010 diagnostic criteria, who are women with RRMS or SPMS type MS and who are married for at least one year were included in the study. Questionnaire and Dyadic Adjustment Scale were used for data collection. The research data were collected by the researcher at MS Patient School on different days of the week between December 2017 and February 2018. The socio-demographic characteristics, questionnaire and dyadic adjustment scale were completed by the patients. Both forms lasted approximately 20 minutes. All data obtained from the study were analyzed in SPSS 22.0 statistical package program. Dyadic adjustment mean scores of patients included in the study was 88 ± 9.8, it was observed that there was a dyadic adjustment above the average, when the scale was evaluated according to the 0-151 score range.