Bireylerde kardiyovasküler hastalık risk faktörleri bilgi düzeyi ile kardiyovasküler hastalık riski arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between cardiovascular disease risk factors information level and cardiovascular disease risk in individuals
- Tez No: 560355
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN DEMİR BARUTCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık ve Biyomedikal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada kardiyovasküler hastalık risk faktörleri bilgi düzeyi ile kardiyovasküler hastalık riski arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Tanımlayıcı ve kolerasyonel özellikte yapılan çalışma, Nisan 2018-Mart 2019 tarihleri arasında Burdur Devlet Hastanesine başvuran, çalışmaya katılmayı kabul eden 340 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Veriler, kardiyovasküler hastalık risk faktörleri bilgi düzeyi (KARRİF-BD) ve sistematik koroner risk değerlendirme (SCORE) ölçeği ile yüz yüze görüşme yoluyla toplanmıştır. Çalışmadan elde edilen SCORE ölçeği toplam ortalama puanı 3,70±4,78, orta düzey risk olarak bulunmuştur. Hastaların ortalama kardiyovasküler hastalık risk faktörleri bilgi düzeyi ölçeği toplam puanı ise 18,19±4,03, ortalamadan biraz yüksek olarak bulunmuştur. SCORE ile KARRİF-BD ölçeği puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamaktadır (r= -.062, p=.256). Sonuç olarak çalışma, Türkiye'de kardiyovasküler hastalık risklerine ilişkin farkındalığı artırmak, hastalıkları önlemek için kardiyovasküler hastalık risk bilgi düzeyini arttırmaya yönelik girişimlerin geliştirilmesi gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the relationship between cardiovascular disease risk factors knowledge level and cardiovascular disease risk was aimed. According to Burdur State Hospital, between April 2018 and March 2019, descriptive and correlational features were performed with 340 patients. Data were collected by face to face interview with cardiovascular disease risk factors knowledge level (CARRF-BD) and systematic coronary risk assessment (SCORE) scale. The total mean of the SCORE scale obtained from the study was designed to be 3,70 ± 4,78 and a medium level risk. The average score of patients' cardiovascular disease risk factors knowledge level scale was 18,19 ± 4,03, the total score average was slightly higher than the average. There was a significant relationship between SCORE and CARRF-BD scale mean scores (r = -.062, p = .256). In conclusion, explain your pre-existing disease awareness concerning Turkey's risk for cardiovascular disease.