Artırma yoluyla satış
Selling through auctions
  1. Tez No: 560354
  2. Yazar: FİKRİYE CEREN SADİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FADIL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 377
Özet
Artırma yoluyla satış, önceden tespit edilen zaman ve yerde, önceden belirlenen şartlara göre gerçekleştirilen; rekabet hâlindeki isteklilerin, birbirini izleyen teklifler vermeleri sonucu en yüksek fiyat teklifini veren istekliyle akdedilen satıştır. Artırma yoluyla satış, Türk Borçlar Kanunu'nun 274 ilâ 281. maddeleri arasında düzenlenmiştir. Ancak bu satış daha çok, artırmayı düzenleyen tarafından tek taraflı olarak hazırlanan artırma şartnamesi hükümlerine göre gerçekleştirilmektedir. Bu çalışma ile önce, artırma yoluyla satışın hukuki niteliğini, çeşitlerini, unsurlarını, taraflarını, taraflar arasındaki hukuki ilişkiyi tespit etmek amaçlanmıştır. Daha sonra, artırma yoluyla satış sözleşmesinin kurulması, hükümleri ve iptali, Türk hukuku, İsviçre hukuku ve Alman hukuku doktrini ve yargı kararları ışığında, sistematik bir şekilde incelenmiştir. İnternetin, günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası hâline gelmesi ile yeni bir pazarlama yöntemi olan internette artırma yoluyla satış ortaya çıkmıştır. İnternette artırma yoluyla satışta, satışa sunulan malın bedeli, sanal bir ortamda, kullanıcıların birbirleriyle rekabet hâlinde fiyat teklifi vermeleri ile belirlenmektedir. Artırma için öngörülen sürenin sonunda en yüksek fiyat teklifini veren istekli ile sözleşme kurulmaktadır. İnternette artırma yoluyla satışın, Türk Borçlar Kanunu anlamında bir artırma yoluyla satış olup olmadığını tespit etmek için, ikisinin ortak özelliklerinin ve farklılıklarının tespit edilmesi ihtiyacı doğmuştur. Bu amaçla, internette artırma yoluyla satış sözleşmesinin tamamlanması sürecinin ayrıntılı bir şekilde incelenmesi; bu süreçte ortaya çıkan uyuşmazlıklara ilişkin yargı kararlarının ve doktrin görüşlerinin değerlendirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Selling through auction means the sales which are carried out at a pre-determined time and place based on the pre-established terms and conditions and in which contracts are signed with the bidder with the highest bid as a result of consecutive bidding by the bidders in competition. Selling through auction is regulated by Article 274-281 of Turkish Code of Obligations. However, such sales are usually executed in accordance with the terms of the auctions specifications which are unilaterally prepared by the authority receiving the bids. This study particularly aims to establish the legal characteristics of selling through auction, its types, components and parties as well as the relationship between these parties. Later, preparing contracts for selling through auctions, their provisions and annulment are systematically analyzed in the light of the Turkish law, Swiss law and German law doctrine as well as the judicial decisions. As the internet has become an integral part of our daily lives, a new marketing trend, auctions on the internet have emerged. In the auctions on the internet, price of the goods in the auction is virtually determined through bids of the bidders in competition. Contract is made with the bidder with the highest bid after the ending time of the auction. It has become necessary to identify common and distinctive characteristics in order to determine whether the auctions on the internet are sales through auctions in the sense of Turkish Code of Obligations. For this purpose, it is necessary to study in detail the process for completion of the contracts for auctions on the internet and evaluate the decisions and doctrine views concerning the conflicts arising during this process.