Bir araştırma hastanesi aile hekimliği polikliniğine başvuran erişkin bireylerde kardiyovasküler riskin belirlenmesi kardiyovasküler hastalık risk faktörleri bilgi düzeyinin değerlendirilmesi
Determination of cardiovascular risks and assessment of cardiovascular risk factors knowledge level in adult patients who are referred to a research hospital family medicine polyclinic for any reason
- Tez No: 510604
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF DENİZ ŞAFAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
BİR ARAŞTIRMA HASTANESİ AİLE HEKİMLİĞİ POLİKLİNİĞİNE HERHANGİBİR NEDENLE BAŞVURAN ERİŞKİN BİREYLERDE KARDİYOVASKÜLER RİSKLERİN BELİRLENMESİ VE KARDİYOVASKÜLER HASTALIK RİSK FAKTÖRLERİ BİLGİ DÜZEYİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ ÖZET Amaç: Bu çalışmada bir araştırma hastanesi aile hekimliği polikliniğine herhangi bir nedenle başvuran erişkin bireylerde kardiyovasküler riskler değerlendirilerek 10 yıllık kardiyovasküler hastalık ölüm riskini hesapladık. Eş zamanlı olarak bu bireylerde kardiyovasküler hastalıklar farkındalık düzeyini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya aile hekimliği polikliniğimize herhangi bir nedenle başvuran 40-80 yaş arasındaki 122 gönüllü birey alınmıştır. (43 erkek, 79 kadın). Katılımcıların farkındalığı kardiyovasküler hastalık risk farkındalığı bilgi düzeyi ölçeği (KARRİF-BD) ile, 10 yıllık kardiyovasküler hastalık ölüm riski ise SCORE risk skorlaması ile değerlendirildi. Bulgular: Katılımcıların ortalama yaşı 50,1 ± 9,09 yıl (erkek:51,48 ± 9,79, kadın:49,2 ± 8,53), % 59,8 i kadın, % 45,2'si üniversite mezunu,%89,3'ü evli,%28,7 'si sigara içicisiydi. Katılımcıların SCORE risk ortalamalarına bakıldığında: %32,8'i düşük riskli, %50,8 orta riskli, %10,7'si yüksek riskli, %5,7 si çok yüksek riskli gruptaydı. Cinsiyet farkı gözetmeksizin sistolik kan basıncı ortalaması 128,13 ± 16,27 mmHg saptanırken diastolik kan basıncı ortalaması 79,86 ± 79,86 saptandı. Toplam 36 hastada (%29,5'inde) başvuru anındaki kan basıncı düzeyleri 140/90 mmHg' nın üzerindeydi. SCORE riskdağılımına göre SKB düzeyleri değerlendirildiğinde çok yüksek risk dağılımında bulunan toplam 7 hastada SKB değeri 130 mmHg üzeri olup bunlardan 2'sinin SKB 130-139 mmHg aralığında iken, 5'ininki 140 mm Hg'nın üzeriydi. Katılımcıların total kolesterol ortalaması 204,15 ± 42,80 mg/dl, Trigliserit ortalaması 171,66 ±123,39 mg/dl düzeyindeydi. LDL kolesterol ortalaması 119,68 ± 36,69 mg/dl, HDL kolesterol ortalaması ise 49,68 ± 13,49 mg/dl bulundu. Cinsiyete göre kolesterol düzeyleri karşılaştırıldığında TG ve HDL-K düzeyleri arasında anlamlı farklılıklar izlendi. Erkeklerde TG düzeyleri kadınlara göre anlamlı şekilde yüksekken, HDL-K düzeyleri anlamlı şekilde düşük bulundu.
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF CARDIOVASCULAR RISKS AND ASSESSMENT OF CARDIOVASCULAR RISK FACTORS KNOWLEDGE LEVEL IN ADULT PATIENTS WHO ARE REFERRED TO A RESEARCH HOSPITAL FAMILY MEDICINE POLYCLINIC FOR ANY REASON ABSTRACT Aim: In this study, cardiovascular risk were evaluated in adult patients who applied to a research hospital family medicine polyclinic for any reason and we calculated the risk of cardiovascular disease death for 10 years. Concurrently, we aimed to assess the level of awareness of cardiovascular diseases in these individuals. Materials and Methods: 122 voluntary individuals between the ages of 40-80 were recruited to a family medicine polyclinic for any reason (43 males, 79 females). Participants' awareness was assessed by the cardiovascular disease risk awareness scale (KARRIF-BD) and the 10-year cardiovascular disease risk by the SCORE risk score. Results: The mean age of participants was 50.16±9.09 years (male: 51.48±9.79, female: 49.27±8.53), 59.8% female, 45.2% university graduates, 89.3% married, and 28.7% cigarette smokers. When the participants' SCORE risk averages were examined, 32.8% were low risk, 50.8% middle risk, 10.7% high risk and 5.7% very high risk group. Regardless of gender, the mean systolic blood pressure (SBP) was 128.13 ± 16.27 mmHg and the mean diastolic blood pressure was 79,86 ± 11.15. Blood pressure levels at admission were above 140/90 mmHg in a total of 36 patients (29.5%). When SBP levels according to the SCORE risk distribution were evaluated, in 7 patients with a very high risk distribution and the SBP value was higher than 130 mmHg, 2 of which were in the range of 130-139 mmHg, and 5 of them were above 140 mmHg. The participants had a mean Total Cholesterol of 204.15 ± 42.80 mg/dl and a mean Triglyceride (TG) of 171.66 ± 123.39 mg/dl. The mean LDL cholesterol was 119.68 ± 36.69 mg/dl and the mean HDL cholesterol was 49.68 ± 13.49 mg/dL. Significant differences were observed between TG and HDL-C levels when cholesterol levels were compared according to gender. TG levels in males were significantly higher than females, while HDL-C levels were significantly lower.