Sadık Yemni'nin romanlarında yapı, tema ve anlatım
İn the novels of Sadik Yemni structure, theme and expression
- Tez No: 560394
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH SAKALLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 557
Özet
Bu çalışmada Sadık Yemni'nin yayımladığı yirmi iki romanı yapı, tema ve anlatım yönünden incelenmiştir. Sadık Yemni'nin fantastik, korku, bilimkurgu, polisiye, sosyal, siyasi kimlik kazandırdığı romanlarında yapı, tema ve anlatımı nasıl kullandığı, romanlarını nasıl şekillendirdiği gösterilmiş ve romanlardaki işlenişi ortaya konulmuştur. Aslen İzmirli olan Sadık Yemni'nin, kendi çocukluğunun ve gençliğinin yansımalarını, yetiştiği sosyal ve kültürel çevreyi eserlerine başarıyla yansıttığı anlaşılmıştır. Yazar ayrıca hayatının bir döneminde Amsterdam'da yaşamış bir Türk göçmendir. Burada yaşadıklarını, gözlemlediklerini, tanık olduklarını da eserlerine taşımıştır. Böylece okuyucuya geniş bir perspektifle ülke ve Dünya gerçeklerini değerlendirebilme imkânı sunmuştur. Bu çalışmada; Sadık Yemni'nin romanları metin merkezli metotla irdelenmiştir. Romanlardaki yapı, tema, anlatım unsurları taşıdığı fantastik kimlikle birlikte tespit edilmiştir. Çalışmamız neticesinde yazarın romanlarında kendi kültürel birikiminden, Amsterdam'da gözlemlediklerinden etkilendiği görülür. Bu yolla fantastik içerik ve üsluba sahip romanlar kaleme aldığı tespit edilmiştir. Bilim Kodu : 30201 Anahtar Kelimeler : Sadık Yemni, Yeni Türk Edebiyatı, fantastik roman, yapı, tema ve anlatım. Sayfa Adedi : 539 Tez Danışmanı : Doç. Dr. Fatih SAKALLI
Özet (Çeviri)
In this study, twenty-two novels published by Sadık Yemni were examined in terms of structure, theme and expression. Sadık Yemni's has been showing fantastic, horror, science fiction, crime, social, political identity in his novels, how to use the structure, theme and narrative, how his novels are shaped and how his work in the novel. It is understood that Sadık Yemni, who is from Izmir, reflects the reflections of his childhood and youth and he reflects the socio-cultural environment where he grew up. He is also a Turkish immigrant who lived in Amsterdam at some point in his life. He carried what he lived, observed and witnessed in his works. Thus, it provided the reader with the opportunity to evaluate the reality of the country and the world with a broad perspective. In this study; The novels of Sadık Yemni were analyzed through a text-based method. The structure, theme and narrative elements in the novels were determined with the fantastic identity. As a result of our study, it is seen that the author was influenced by his own cultural background and his observations in Amsterdam. İn this way, he has written novels with fantastic content and style. Science : 30201 Key Words : Sadık Yemni, New Turkish Litarature, Fantastic Novel, Structure,Theme and Expression Page : 539 Supervisor : Doç. Dr. Fatih SAKALLI