The Pomaks: Conversion to İslam in the Western Rhodope mountains in the 15th century
Pomaklar: 15. yüzyılda Batı Rodoplar'da İslam'a geçiş
- Tez No: 560402
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVGENIY RADOSLAVOV RADUSHEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tezde, Osmanlı İmparatorluğu'nun hakimiyeti altında olan bir coğrafyanın, Batı Rodop'ların nasıl Müslüman olmaya başladığı incelenmektedir. Osmanlı'nın Balkanlar'da ki yayılmasına bağlı olarak, Bosna ve Arnavutluk'un fetihlerinin ve de İslamlaşma sürecinin başlamasıyla, Rodoplar'ın bu süreçteki önemi ve de yeri değerlendirilmektedir. Bahsedilen üç örnekteki, İslamlaşma süreçleri birbirinden farklıdır. Her ne kadar Osmanlı İmparatorluğu'nun Batı Rodop coğrafyası için direkt bir fetih çalışması ya da İslamlaştırma için özel bir çabası olmamasına rağmen, bölgede yaşayan Pomaklar, 15.yüzyılda Müslüman olmaya başlamışlardır. Bu geçiş ise, tahrir defterlerinin ışığında açıkça görülebilmektedir.Bu tezde 1445, 1464/5, 1478/9 tahrir defterlerinden faydalanılmaktadır.Bu üç defter sayesinde, bölgedeki Pomak yerleşim birimlerinin İslamlaşma sürecine tanık olunmakta ve de zorla İslamlaştırma teorileri geçersiz kılınmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the religious conversion process among the local population in the Western Rhodope, an area under the rule of the Ottoman Empire, is examined. The importance and location of the Rhodope during the expansion of the Ottoman Empire in the Balkans is evaluated and compared with the conquests of Bosnia and Albania and the initiation of the Islamization process, where the conversion to Islam took place differently in each of these 3 regions. Although the Ottoman Empire did not directly conqueror exert effort for Islamization in the Western Rhodopian region, the Pomaks residing in the region in the 15th century began to become Muslims, where such transition is clearly evidenced in the tahrir defters used in this thesis dated 1445, 1464/65 and 1478/9. Through these three defters, it is possible to have an insight into the process of Islamization in the Pomak settlement units, thus invalidating the theories on forced Islamization.