Bolu Müzesi'nden Roma Dönemi sütun başlıkları
The capitals of Roman Period in Bolu Museum
  1. Tez No: 560413
  2. Yazar: MERVE ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AKIN TEMÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Roma sanatı Etrüsk sanatının içinden doğmuş fakat Yunan sanatından esinlenilerek oluşan bir sanattır. Roma İmparatorluğu yapılarındaki tasarımlar, kullanılan yöntemler, mimari düzenler, özellikle kamu yapıları ve yapıların işlevlerine göre incelenen Bolu Müzesi'nden Roma Dönemi Sütun Başlıkları çalışmamızda ana konuyu oluşturmaktadır. İmparatorlukta Hadrianus Dönemi ile Anadolu'da yoğun olarak yaşanan imarlaşma hareketleri, Severuslar Dönemi'nde de devam etmiş ve bu imarlaşma hareketleri Claudiopolis kentinde de gözlemlenmiştir. Kent özellikle Hadrianus Dönemi'nde ayrıcalıklara sahip olmuş ve mimari yapılaşmanın yoğunlaştığı görülmüştür. Bolu Müzesi'nde sergilenen sütun başlıkları da bu yapılaşmanın kanıtıdır. Bolu Müzesi'nde Roma Dönemi'ne ait; ion, korinth ve kompozit başlıkları biçim ve bezeme açısından farklı dönemlere aittir. 3 grup olarak ayırdığımız bu sütun başlıkları, tarihlendirilmeleri esas alınarak gruplandırılmıştır. Anahtar Kelimeler; Claudiopolis, Sütun Başlığı, Roma Mimarisi, Hadrianus Dönemi
Özet (Çeviri)
Roman art is an art which was born from Etruscan art but inspired by Greek art. Roman Period capitals from the Bolu Museum which are examined according to the designs, methods, architectural arrangements, especially public structures and functions of the buildings of the Roman Empire forms the main topic of our study. The urbanization movements occurred in Hadrianus period of the empire in Anatolia had also continued in Severus period. Additionally, these movements were also observed in Claudiopolis city. The Claudiopolis city, had many privileges in Hadrianus period resulting in the traces of architectural settlements in the city. The capitals exhibited in Bolu Museum are evidence of these settlements. İonic, corinthian and composite capitals of the Roman period at Bolu Museum belong to different periods in terms of form and decoration. These capitals, which classified as three types, were grouped on the basis of their dating. Keywords; Claudiopolis, Column Capitals, Roman Architecture, The Hadrianus Period