Tarihsel süreç içerisinde Türk kilimlerin teknik ve desen özelliklerinin incelenmesi
Analysing the technical and design of Turkish rugs in the historical process
- Tez No: 560425
- Danışmanlar: PROF. HAMDİ ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Crafts, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, Anadolu kilim kültürünün geleneksel, yöresel, işlevsel ve teknik yönü ele alınmıştır. Bu çalışma içeriğinde başlangıç noktası olarak dokumacılığın kökenine değinilmiştir. Buna paralel olarak başlangıcından günümüze kadar kullanılan malzemelerin önemi ve işlevi üzerinde durulmuştur. Daha sonra kilim dokumacılığı pratik açıdan da ele alınmıştır. Bu teknik ve işlevlerin daha anlaşılır olması için pratik çalışmalardan örnekler verilmiştir. Ayrıca kilimin teknikleri görselleştirilmiş olarak ayrı ayrı analiz edilmiştir. Yöresel incelemenin arkasından kilim üzerindeki motiflerin özellikleri, tasvir ettiği anlamlar anlatılmıştır. Tam bu noktada kilimin dili, en güzel ve ilginç karakteristik etki olarak ortaya çıkmış ve önemli bir tarihsel değer olarak tartışılmış ve anlatıma dönüştürülmüştür. Anadolu kilim kültürü kendine has dili ile Anadolu'nun farklı halklarına mâl olmuş en değerli hazinelerden birisi olmuştur. Binlerce yıl boyunca Anadolu halkının kendini ifade ediş şekli olan kilim dokumacılığı değerli bir Türk sosyal kültür olarak bugünlere ulaşmıştır. Tezde, bu kadar değerli köklü bir sanatın sanayileşmeye bağlı olarak modern hayata geçişi sırasında tükenme noktasına gelmesinin süreçleri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this work, Anatolian rugs culture have been examined by targeting in traditional, regional, functional and technical respects. By handling the work, origin of weaving have been touched on as a starting point by focusing the function and importance of the materials that have been used since ancient times. Afterwards, practical rug weaving have been examined as well. To be clarify the some of the technical procedures some examples have been given on some technical works. The technique of visualization of the rug is analysed separately. After the regional examination motif properties and depictions of the motif meanings have been told and explained. The language of the rugs came into place in this exact point as one of the most beautiful and interesting characteristic impact which have been discussed and told as a feature of historical significance. Anatolian rug culture have been one of the most valuable treasures of the Anatolian culture with this own language which belongs to various of folk society. As an expression of weaving rugs named as a public culture for thousands of years has become a Turkish social culture and reached to our century. Unfortunately, such valuable and an historical art during the transition to the modern life due to industrialization reached to the point of extinction.