Dystopic imagination in post-war English literature
Savaş sonrası İngiliz edebiyatında distopik imgelem
- Tez No: 560431
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERMA LEKESİZALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı, distopya türünü araştırmak, böyle bir türün ortaya çıkış nedenleri hakkında hipotez kurmak, distopya ile ütopya arasındaki bağlantıyı netleştirmeye çalışmak, Avrupa'da ortaya çıkan savaş sonrası ve Soğuk savaş dönemlerindeki sosyal, politik, teknolojik konulara ışık tutmak, ve hükümetlerin kendi gücü yararına insanları nasıl yönlendirdiğini göstermektir. Bu anlamda, hükümete karşı yaşadıkları bir toplumda insanlar nasıl birey olma mücadelesindeler. Bu bağlamda, bu araştırma distopya edebiyatının savaş sonrası ve soğuk savaş dönemlerindeki sosyal korku ve atmosferini nasıl ifade ettiğine, savaş sonrası romanlar olan George Orwell'ın 1984' ü ve Anthony Burgess'ın Otomatik Portakal kitaplarını inceleyerek bizi nasıl bir geleceğin beklediğine vurgu yapacaktır. Bu iki çalışma, insanların beyin yıkayan hükümetlerin korkularıyla mücadele ederken, devletlerin baskısı ve özgürlükleri arasında nasıl sıkışıp kaldıklarını göstermek için sırayla analiz edilecektir. Farklı bakış açıları ve paradigmalar, edebi yaratmanın genişlemesine yardımcı olur. Böylece, bu çalışmanın teorik çerçevesi, yeni tarihsel bakış açısına da atıfta bulunarak varoluşçuluk üzerine kurulacaktır. Distopya eserleri okuyucunun“Makineler hayatımızı ele geçirirse ne olur?”,“Kişisel hayatımızın her yönü izlenir ve kaydedilirse ne olur?”,“Zaten bazı insan otoriteleri tarafından köleleştiriliyorsak ve bunun farkında bile değilsek?”gibi sorular sormasını sağlar. Buna ek olarak, mevcut çalışma şu ifadeye odaklanmaya çalışmaktadır: İdeolojiler, felsefi yaklaşımlar edebiyatta nasıl bir rol oynamaktadır?
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explore the genre of dystopia, hypothesize about the reasons of emergence of such a genre, try to clarify the link between dystopia and utopia, shed light on social, political, technological issues that arose in Europe in post-war and during the period of Cold War, and to show how governments manipulate people to the benefits of its power. In this sense, how people struggle against the government to be an individual in a society that they live in. In this respect, this investigation will underline how dystopian literature expresses social fears and atmospheres of post war and Cold war; how future waits for us by analyzing dystopian novels of post-war: George Orwell's 1984 (1949) and A Clockwork Orange (1962). These two works will be analyzed respectively in order to demonstrate how people are stuck between oppression of governments and their freedom, while struggling with fears of the governments that brainwash people. Different perspectives and paradigms help the expansion of literary creation. Thus, the theoretical framework of this study will be built on existentialism while referring to the new historical point of view as well. Dystopian works make the reader ask questions such as:“What if machines take over our lives?”,“What if every aspect of our personal lives are watched and recorded?”,“What if we are already enslaved by some ultimate human authority and not even aware of that?”In addition to it, the study tries to focus on the following statement: How do ideologies, philosophical approaches play a role in literature?