Sınıf öğretmenlerinin iş doyumlarının özyeterlik inançları ve bazı değişkenler açısından incelenmesi
The investigation of classroom teachers job satisfaction in terms of self-efficacy beliefs and certain variables
- Tez No: 560452
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmanın amacı, sınıf öğretmenlerinin iş doyumlarının özyeterlik inançları ve bazı değişkenler açısından incelenmesidir. Araştırma ilişkisel tarama modelindedir. Çalışma grubu, Konya ili Selçuklu ilçesindeki 54 ilkokulda 2017-2018 eğitim-öğretim yılında görev yapan öğretmenlerden rastlantısal olarak seçilen 552 sınıf öğretmeninden oluşmaktadır. Araştırmada sınıf öğretmenlerinin iş doyumu düzeylerini ölçmek için veri toplama aracı olarak“İş Doyumu Ölçeği”,“Öğretmen Özyeterlik Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizinde aritmetik ortalama, standart sapma, t-testi, tek yönlü varyans analizi, tukey testi, korelasyon ve çoklu doğrusal regresyon analizi teknikleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, sınıf öğretmenlerinin iş doyumlarının yaş, okulun fiziki durumu ve öğretmenlerin ekonomik durumu değişkenleri açısından istatistiksel olarak anlamlı şekilde farklılaştığı görülmüştür. 31-40 ve 41-50 yaş aralığındaki sınıf öğretmenlerinin iş doyumu puan ortalamaları 20-30 yaş aralığındaki öğretmenlerin puan ortalamalarından anlamlı derece yüksektir. Okulun fiziki durumunu“Çok İyi”olarak belirten sınıf öğretmenlerinin iş doyumu puan ortalamaları, okulun fiziki durumunu“İyi”,“Orta”ve“İyi Değil”olarak belirten öğretmenlerin iş doyumu puan ortalamalarından anlamlı düzeyde yüksektir. Ekonomik durumunu“Çok İyi”ve“İyi”olarak belirten sınıf öğretmenlerinin iş doyumu puan ortalamaları, ekonomik durumunu“Orta”olarak belirten sınıf öğretmenlerinin iş doyumu puan ortalamalarından anlamlı düzeyde yüksektir.
Özet (Çeviri)
Aim of this research is to examine and investigate job satisfaction of classroom teachers in terms of self-efficacy beliefs and some variables. Research is in relational screening model. Study group of the research consists of 552 classroom teachers randomly selected among classroom teachers working in 54 primary schools in within the limits of Selçuklu district of Konya province in 2017-2018 academic year. In order to measure job satisfaction levels of classroom teachers,“Job Satisfaction Scale”,“Teacher Self-Efficacy Scale”and“Personal Information Form”prepared by the researcher have been used as data collection tool in the research. Descriptive statistical methods that are arithmetic mean, standard deviation, t-test, one-way analysis of variance, tukey test, Pearson product moment correlation and multiple linear regression analysis technique, have been used for data analysis. As a result of analysis of data obtained in the research, job satisfaction of classroom teachers differentiates statistically according to variables of age, physical condition of school and economic condition of teachers. It has been found that job satisfaction score averages of teachers in age groups 31-40 and 41-50 years are significantly higher than job satisfaction score averages of teachers in age group 20-30 years. It has been concluded that job satisfaction score averages of teachers defining physical condition of the school as“Very Good”are significantly higher than job satisfaction score averages of teachers defining physical condition of the school as“Good”,“Fair”,“Not Good”. It has been found that job satisfaction score averages of classroom teachers defining their economic condition as“Very Good”are significantly higher than job satisfaction score averages of those defining it as“Fair”and job satisfaction score averages of classroom teachers defining their economic condition as“Good”are significantly higher than job satisfaction score averages of those defining it as“Fair”. On the other hand, there are no statistically significant difference according to variables such as gender, seniority, educational level, term of employment in the institution and management experience. As a result of correlation analysis done, significant correlations have been found between classroom teachers' job satisfaction and self-efficacy belief levels total scores and sub-dimension scores. As a result of regression analysis done, it has been revealed that classroom management sub-dimension of self-efficacy beliefs of classroom teachers predicts working conditions sub-dimension of job satisfaction, and interaction with student sub-dimension of self-efficacy beliefs predicts conditional rewards sub-dimension of job satisfaction.