NATO'nun kamu diplomasi stratejisi: Afganistan örneği
NATO's public diplomacy strategy: Afghanistan example
  1. Tez No: 385569
  2. Yazar: ELÇİN AĞCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL YARAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmada NATO'nun Afganistan barış gücü operasyonlarında yumuşak güç kapsamında kullandığı kamu diplomasi stratejisi Afganistan örneği üzerinden açıklanmaya çalışılmıştır.Üç bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde kuramsal olarak yumuşak güç kavramı,unsurları ve araçları, yumuşak güç kavramı temelinde kullanılan kamu diplomasisi teknikleri ile hegemonya kavramı ilişkilendirilmeye çalışılacaktır. İkinci bölümde; çok uluslu örgütlerde barış gücü operasyonu kavramı ve kamuoyunun önemi, uluslararası ilişkiler tarihi içinde NATO'nun ve Türkiye'nin yeri, Afganistan siyasal tarihinin içinde 11 Eylül olayları ve Afganistan'ın siyasal durumuna etkileri, değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde; NATO'nun yapısı ve ISAF'ın barış gücü operasonları açısıdan konumu, NATO'nun iletişim konseptinin Afganistan iletişim stratejisi açısından değerlendirilmesi, ülke bazında Afganistan yerel kamusu bakımından Türkiye'in üstlendiği rol ve etkileri değerlendirilmiştir.Yapılan çalışmayla, NATO iletişim stratejisinin kamu diplomasisi kapsamında değerlendirilerek, iletişim araçlarından halkla ilişkilerin, Afganistan'daki barış gücü operasyonları üzerinden kamuoyu algısı yönünde değerlendirilmesi, askerî gücün uluslararası politikadaki rolünün eskiye göre önem kaybettiğinin ve operasyonlarda yerel halk desteğinin kazanılmasının giderek operasyon başarılarında daha da önemli hale geldiğinin ispat edilmesi amaçlanmıştır. Görülmüştür ki, barış gücü operasyonlarının gerçekleştirildiği ülkede ilk adım olan sert güç unsurlarıyla asayişin sağlanması sonrasında, yumuşak güç unsurları yardımıyla farklı kültürel niteliklere saygı temelinde hareket edecek Türkiye gibi müttefiklerin görevlendirilmesinin, gidilen bölgedeki halkla iletişim kurmasına ve orada görev yapan ülkelerin güvenliğinin sağlanmasına, meşruiyetinin uluslararası düzlemde kabul görmesine olanak sağlamaktadır. Değişen dünya şartlarına bağlı olarak kamuoyu nezdinde sahip olduğu güvenilirliğin devamlılığını sağlayabilmek için iletişim ve halkla ilişkiler prensipleri ve stratejileri konusunda ihtiyaç duyulan kararlılığın gösterilmesinin zorunlu olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study NATO's Afghanistan peacekeeping operations soft power scope that uses public diplomacy strategy in Afghanistan for the case was tried to explain Consists of three parts of the study. In the first part of soft power as a theoretical concept, elements and tools, based on the concept of soft power, public diplomacy techniques used will attempt to be associated with the concept of hegemony. In the second part; multinational organizations in peacekeeping operations concept and importance of public opinion, international relations in the history of NATO and Turkey's place, Afghanistan political history in the events of September 11 th and Afghanistan's political situation impacts are evaluated. In the third part; NATO's structure and ISAF peacekeeping attributes, operations in respect to location, NATO's communication concepts Afghanistan communication strategy in terms of assessing the country on the basis of Afghanistan local public Turkey in terms of its role and impact are evaluated. Performed study, NATO communication strategy public diplomacy within the scope of assessed communication tools of public relations, in Afghanistan peacekeeping operations over the direction of public perception. Evaluation of military power in international politics has been lost its importance and during the operations, winning local people's support has an increasead importance on operations' success. Revealed that in peacekeeping operations where it has been performed, the first step is hard power elements in establishing security. After soft power elements based on respect with the help of different cultural attributes, will act as an allied deployment of the hosting region's public to communicate and Turkey who work there permits the international acceptance to countries by ensureing the safety and legitimacy. Changing world conditions, depending on the general public with regard to the credibility of the continuity in order to ensure communication and public relations principles and strategies in the needed commitment is shown to be necessary understood.