Serbest ve kompleks yapıda bazı moleküllerin titreşim frekans ve kiplerinin saptanması
  1. Tez No: 56046
  2. Yazar: AYŞEN ERBÖLÜKBAŞ (ÖZEL)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEVİM AKYÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Bu çalışmada Cd (2,2'-bipridin ) Ni(CN)4, Ni(2,2'-bipridin)3 Ni(CN)4 ve MC12(PPD) ( M= Ni veya Cd, 2,2'-bipy = 2,2'-bipridin, PPD= Parafenilendiamin veya 1,4-diaminobenzen ) kompleksleri elde edilerek 4000-200 cm _1 bölgesinde kırmızı-altı ve Raman spektrumlan kaydedilmiş ve titreşim frekans ve kipleri saptanmıştır. Spektroskopik sonuçlar komplekslerin oluşumları ile serbest ligandlann titreşim dalga sayılarında önemli kaymalar olduğunu göstermiştir. Cd (2,2'-bipridin )Ni(CN)4 ve Ni“(2,2'- bipridin)3 Ni(CN)4 bipridin kompleksleri farklı band modeline sahiptirler Bu farklılık kompleks moleküllerin yapılarının farklı olduğunu ortaya koyar. Bu nedenle,spektroskopik sonuçlar spektrum ile yapı arasında bir korelasyonun varlığını ortaya koymuştur. 2,2'-bipy molekülü her iki bileşiktede metale bağlanarak trans durumunda iken cis durumuna geçerek simetrisini değiştirmiştir. M= Cd- bipridin komplekslerin Ni(CN)4 grubu titreşim dalga sayılan, yapının Cd-Ni(CN), \ sonsuz polimerik tabakalardan oluştuğunu göstermektedir. 2,2 '-bipridin 'oo molekülü metale çift dişli bir ligand olarak bağlanarak bu tabakaların alt ve üstünde yer almaktadır. M= Ni- bipridin kompleks bileşikleri önemli bir miktarda su ve karakteristik serbest Ni(CN)4 grubu içermektedir. Ni(CN)4 anyonlarının su moleküllerine hidrojen bağlan ile bağlanarak üç boyutlu bir yapı oluşturduğu saptanmıştır. 2,2'-bipy moleküllerinin metale çift dişli bir ligand olarak bağlandıktan ve bu bağlanma sonucu kompleks bileşiklerin titreşim dalga sayılanndaki kaymaların metale bağlı olarak değiştiği ve Cd < Ni sıralamasına uyduğu saptanmıştır. PPD kompleksleri üzerine yaptığımız çalışmada, kompleks oluşumu ile NH2 grubu titreşim dalga sayılarında önemli kaymalar saptadık, örneğin (NH2) gerilme ve (NH2) bükülme titreşimlerinin serbest moleküle göre 70-100 cm”1 alçak frekansa kaydığı, (NH2) twisting (kıvırma) 76ve (NH2) wagging (terazimsi ) titreşimlerinin ise yüksek frekansa kaydığı saptanmıştır. Ayrıca ligand moleküllerinin C-N bağı gerilme titreşimini serbest moleküle göre alçak enerji tarafina kaymış olarak gözledik.Frekansiardaki bu kaymaları, M-N bağı oluşumu nedeniyle azot atomunun eşlenmemiş elektronlarının C-N bağına katkısının azalması ve azot orbitallerinin melezleşmesi değişimi şeklinde yorumlamaktayız. 77
Özet (Çeviri)
SUMMARY DETERMINATION OF VIBRATIONAL MODES OF SOME FREE AND BOUNDED MOLECULES. In this work, Cd(2,2'-bipy) Ni(CN)4, Ni (2,2'-bipy) 3 Ni(CN)4 and MC12(PPD) ( M=Ni or Cd, 2,2'-bipy = 2,2'-bipridin, PPD = paraphenilendiamin or 1,4-diaminobenzen ) complexes prepared and their infrared and Raman spectra in region (4000-200 cm"1) are reported. Spectroscopic results indicated that the formation of addults leads to a significant change in the spectra of the free ligand. Cd(2,2'-bipy) Ni(CN)4 and Ni (2,2'-bipy) 3 Ni(CN)4 are found to exhibite different band patterns, which lead us to conclude that they have different structures. Thus, spectral results indicate the existance of structure spectra corelations. 2,2'- bipy molecules bound to the metal in both compounds, and change its symmetry from trans position to the cis position. The Ni(CN)4 group vibrational vawenumbers of the M = Cd compounds exhibites he presence of {G/-M(CiV)4 ] polymeric layers. 2,2'-bipy molecules bound to the metal as bidentate ligand and take rhe place above and below of these layers. M = Ni complexes compounds contain considerable amount of water and characteristic free Ni(CN)4 group. Ni(CN)4 anions bound to the water molecules with 3D structure with H- bonds. We found rhat the 2,2'-bipy molecules bound to the metal as a bidentate ligand shifts of the vibrational wavenumbers of complexes compounds are the metal dependent with in the orderCd