Bazı organometalik bileşenlerinin titreşim frekans ve kiplerinin saptanması ve yapı içindeki etkileşimlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 171296
  2. Yazar: ŞENAY AĞUSTOSLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEVİM AKYÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada M ( kinolin ) 2Ni (CN) 4 ( M=Mn, Fe, Co, Zn, Ni veya Cd) ve M (3, 5 lutidin) 2Ni (CN) 4 ( M=Mn, Fe, Co, Zn, Ni, Cu veya Cd) formülü ile verilen sırasıyle dikinolin ve di ( 3, 51utidin) metal (II) tetrasiyanonikeiat kompleks leri ilk kez elde edildi. Elde edilen komplekslerin nicel analizi yapıldı. Kırmızı-altı ve Raman spektrumla- rı kaydedilerek titreşim frekans ve kipleri saptandı. Spektrumların incelenmesi, yapılarının |M-Ni(CN). ?polimerik tabakalardan oluştuğunu göstermiştir. Yapıda ligand (kinolin veya 3,5 lutidin) molekülleri azot ucun dan metale M(Mn, Fe, Co, Zn, Ni, Cu veya Cd) bağlanmıştır ve bu tabakaların alt ve üstünde yer almaktadır. Kompleks lerde (Cu'lı hariç) nikel atomu düzgün karesel düzende siyan molekülüne ait 4 karbon atomuyle, M atomları ise siyan grubunun dört azotu ve 2 ligand molekülünün azotu ile çevrili oktahedral düzendedir. Cu(3,5 lutidin) 2Ni (CN). kompleksinde ise |Cu-Ni (CN).? polimerik tabakaların diğer komplekslerden daha düşük simetride olduğu tesbit edildi. Bu durum Jahn Teller olayı ile açıklanarak Cu-NC bağlarının, Cu üzerindeki terslenme merkezini koruyacak şekilde 2 uzun 2 kısa bağ halinde olduğu saptan mıştır. Tabakalar arasındaki boşluklara su, aseton gibi küçük moleküller konuk olarak girebilmektedir. Bileşiklerin kinolin veya 3,5 lutidin frekanslarında kompleks oluşumu nedeniyle serbest moleküle göre yüksek frekansa kayma gözlendi. Kaymaların metale bağlı olarak değiştiği ve Mn < Cd < Fe < Co < Zn < Ni
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY The diquinoline metal (II) tetracyanonickelate complexes, M(quinoline)2Ni(CN)4 (M=Mn, Fe, Co, Zn, Ni or Cd) and the di(3,5 lutidine) metal (II) tetracyanonickelate complexes, M (3, 5 lutidine ) 2Ni (CN) 4 ( M=Mn, Fe, Co, Zn, Ni, Cu or Cd) have been prepared for the first time and their infrared and Raman spectra are reported. Their structure consists of infinite polymeric layers of |M-Ni(CN). 1^, formed from Ni(CN)“ anions bridged by M cations. The nickel atoms are surrounded by four carbon atoms of cyanide molecules in a square-planar environment. The metal atom is in an octahedral environment produced by coordination to four nitrogen atoms of the cyanide groups and nitrogen atoms of two ligand (L) molecules (L=quinoline or 3,5 lutidine). The ligand molecules lie above and below the layers. It is found that |Cu-Ni (CN).?polymeric layers of the Cu(3,5 lutidine) ”Ni (CN)4 complex have lower symmetry in comparison to the tetracyano nickelate complexes made with other metals. This is explained by Jahn Teller effect, and it is proposed that Cu-NC bonds are in two pairs of short and long bonds in trans position. Several modes of the coordinated ligand have upward shifts in frequency compared to those in the free molecule, and the shifts are metal dependent. It is noted that the general increase in frequency of the quinoline and lutidine modes with different metals in the complexes studied is in the order Mn < Cd