İlkokul özengen solfej eğitiminde oyunun öğrenmeye etkisi
The effect of game on learning in amateur primary school solfege education
  1. Tez No: 560460
  2. Yazar: IŞIK KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR ELHAN NAYİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırma, 6-7-8 yaş özengen solfej eğitimi alan öğrenciler ile yapılmıştır. Nota öğrenme ve okumada oyunun etkisi araştırılmak üzere deney ve kontrol grupları oluşturulmuştur. Deney grubuna oyun etkisi içeren dersler yapılandırılarak uygulanmıştır. 14 hafta süresince gruplar ile planlanan dersler yapılmış sonucunda son test ile gruplar değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Araştırma grubu Bilkent Üniversitesi Yarı zamanlı müzik eğitimi programında eğitim alan 6-7-8 yaş grubu çocuklardan seçilmiştir. Yapılan araştırmada veriler deney ve kontrol gruplarından elde edilmiş ve son test kullanarak deney-kontrol grubu deseni uygulanmıştır. Elde edilmek istenen her kazanıma ait veriler deney ve kontrol grubu olarak iki gruba ayrılarak analiz edilmiştir. Oluşturulan, uygulanan ve araştırma sonucunda elde edilen verilere göre öneriler sunulmuştur. Araştırmanın sonucunda oyun etkisi verilmiş öğrencilerin belirgin derecede daha iyi solfej okudukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out with the students who received 6-7-8 years of age. Experimental and control groups were created to investigate the effect of the game on note learning and reading. The experimental group was structured by applying the lessons with game effect. As a result of the lessons planned with groups for 14 weeks, the groups were evaluated with the final test. Research group Bilkent University part-time music education program 6-7-8 age group was selected from children. In the study, data were obtained from experimental and control groups and experimental-control group pattern was applied by using the final test. The data of each gain to be obtained were divided into two groups as experimental and control groups. Suggestions are presented according to the data obtained and applied. As a result of the study, it was determined that the students who play the game effect had significantly better solfege.