Iğdır-Nahçivan karayolu güzergahında tarım arazilerinin (toprakların) mikroelement ve ağır metal içeriğinin belirlenmesi
Determination of microelement and heavy metal content of agricultural land (soils) on the Iğdir-Nakhchivan highway
- Tez No: 560471
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜCAHİT KARAOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ ADİL AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toprak Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Dünya üzerinde yer alan litosfer ve bunun üzerinde şekillenen pedosfer temel olarak elementler kümesinden oluşmaktadır. Bitki besin elementleri, bitkinin büyümesi ve gelişmesi için toprakta mutlak bulunması gereken elementlerdir. Ancak mikro besin elementlerinin bazıları belli bir düzeyin üzerine çıktığı zaman zehir etkisi yapmaktadır. Bazı toksik elementler de bazı mikro besin elementlerinin azlığı veya bitkiler tarafından alınma güçlüğü yaşandığı durumlarda bitkiler tarafından besin elementi gibi alınabilmektedir. Bunun yanı sıra yatiştiricilik yapılan tarım alanlarında, özellikle sanayi ve karayolu geçen bölgelerde salınan gazlardan ağır metal yayılımı olmakta, bu gazlar içerisindeki metaller toprak ve bitki bünyesinde birikmektedir. Bu çalışmada 080 Devlet Yolu'nun geçtiği Tuzluca-Iğdır-Nahçivan güzergahı boyunca çapraz bir şekilde 5 km aralıklarla, yoldan içeriye dik olarak 0-10-30 metre uzaklıklarla ve 0-20 cm derinlikten toprak örnekleri alınmıştır. Bu örneklerin tekstür sınıfları, pH, kireç ve organik madde miktarları ile ağır metallerin (Pb, Cd) toplam miktarları ve mikro besin elementlerinin (Zn, Cu, Ni, Fe, Mn) toplam ve alınabilir miktarları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The lithosphere in the earth and the pedosphere formed thereon are basically composed of a set of elements. Plant nutrients are essential elements for growing of plants. However, some of the micronutrients have a toxic effect when they exceed a certain level. Some toxic elements can also be taken as nutrients by plants when there is a lack of some micronutrients or difficulty in getting them by the plants. In addition, heavy metal emission is carried out in the cultivated agricultural areas, especially in the industrial and highway zones, and the metals in these gases accumulate in the soil and in the plant. In this study, soil samples were taken along the Tuzluca-Iğdır-Nahçivan route, crossing 080 State Highway, at a distance of 0-10-30 meters from the Highway, and at 0-20 cm soil depth. The texture classes, pH, lime, organic matter amounts with the total amount of heavy metal (Pb, Cd) and the total and available amont of micro nutrients (Zn, Cu, Ni, Fe, Mn) of these samples was determined.