Yeşil çatı sistemlerinin enerji verimliliğine etkisinin ölçülmesi üzerine bir araştırma: Tahran örneği
A study on the measurement of the effectiveness of energy efficiency of green roof systems: Tehran examination
  1. Tez No: 560511
  2. Yazar: AMIRMOHAMMAD DARYAEI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR KAZAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kentler, geçmişten günümüze insanoğluna ev sahipliği yapan, zaman içinde sanayileşme, teknolojik gelişmeler ve sosyal değişimlersonucu yoğun nüfusa sahip yerleşim yerlerine dönüşmüştür. Kentler, çevreye olan olumsuz etkileriyle enerjinin yoğun tüketildiği, yapısında çok fazla ısı ada barındıran, tarımsal etkinliğin yapılmadığı, etkilenen ve etkileyen sosyal yapılardır. Günümüzdeki kentlerin sahip olduğu alanların çoğunluğu geçirimsiz yapısal yüzeylerden oluşmaktadır. Bu durum; suyun doğal döngüsünü bozan bir yapıya sahiptir. İnsanoğlunun modern temel yaşam alanı olan kentler; insanı, yaşamı ve dünyayı tehdit eder hale gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, step iklimine sahip olan Tahran'da, örnek bir çatı uygulamasında, yapılan ölçümler yardımıyla, Tahran koşullarında yeşil çatı sistemlerinin enerji verimliliğine etkileri incelenmiştir. Bu amaçla, son yıllarda İran'da uygulanan birkaç proje incelenerek yeşil çatıların önemi; ekolojik, ekonomik ve sosyal ön plana çıkan yanları, yeşil çatı teknolojisi önündeki engeller, politikalar, kentin ekosistem üzerindeki baskı faktörleri incelenmiştir. Bu çalışma, başlıca iki yönde genel bir bakış sunar; yeşil çatı sistemlerinin kentlerdeki enerji verimliliği ve kentteki önemli etkilerini tartışmaktadır. Çalışma, literatür taraması ve Tahran'da yapılan bir uygulama ile ilgili verilere dayanmaktadır. Bu bağlamda, bugüne kadar yapılan araştırmalar, araştırmaların sayısal girdileri ve bulgularından yararlanılmıştır. Bunu yaparken, yeşil çatıların bölgesel özelliklerine özel bir önem verilmiştir. Bu çalışma sonucu elde edilen sonuçlara göre, Tahran gibi mega kentlerde yeşil çatı alanların tasarlanması ve uygulanması, bununda devlet politikası olarak teşvik edilmesi kent ve geleceği açısından hava kirliliği, enerji verimliliği ve çevreye olumlu etkileri, dünya bağlamında ise küresel ısınma ve iklim değişikliği sorunlarına karşı bir çözüm önerisi olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Cities have been transformed into inhabitants of densely populated areas, which have been home to mankind from the past to the present day, as a result of industrialization, technological developments and social changes. Cities, the environment with the negative effects of energy is consumed extensively, in the structure of many heat island, agricultural activity is not done, affected and affect social structures. As the negative effects of the changes in the cities on the cities during the process are not perceived or ignored in the process, today's cities evolved into complex structures that consume nature. Nowadays, the majority of the city's areas are composed of impermeable structural surfaces. This situation has a structure that disrupts the natural cycle of water. Cities, the modern basic living space of human beings, have become a threat to human beings, life and the world. Our era is facing the world and hence the problems of life, environmental pollution, global warming and climate change. This study provides an overview of two main directions; discuss the effects of green roof systems on urban energy efficiency and the city. The study is based on literature review and data on an application in Tehran. In this context, up to date researches, numerical inputs and findings of research have been utilized. In doing so, special attention was paid to the regional characteristics of the green roofs. In general, it increases energy efficiency, decreases the negative effects of urbanization. According to the results obtained from this study, the design and implementation of green roof areas in mega cities such as Tehran, as a state policy, is proposed as a solution for future air pollution, energy efficiency, global warming and climate change problems. can meet the needs of the area and provide valuable environmental, economic and social opportunities.