İnovasyon etkinliği, finansal kısıtlar ve firma performansı: Borsa İstanbul'da ampirik bir analiz
Innovation efficiency, financial constraints and firm performance: An ampirical analysis in İstanbul Stock Exchange
- Tez No: 560531
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE GÖÇMEN YAĞCILAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışma firmaların inovasyon etkinliği ile finansal kısıtlılığı ve firma performansı arasındaki ilişkiyi inceleme amacı taşımaktadır. İki farklı inceleme alanı sunan konu başlıklarından ilki, firmanın sadece inovasyon yapma zorunluluğundan bahsetmekten ziyade, eğer inovasyon yapılamıyorsa bunun gerekçelerinin finansal kısıtlılıktan kaynaklı olup olmadığını ortaya çıkarmak üzerine kurgulanmıştır. Diğer kısımda ise inovasyon etkinliğinin, firma performansına etkisinin olup olmadığı ve varlığı durumunda ilişkinin ne yönde olduğu üzerine inceleme yapılmıştır. Böylelikle modeller kurulmuş ve inovasyon ölçümünde kullanılan girdi ve çıktılardan yararlanılarak inovasyon etkinliği ölçütü oluşturulmuştur. Finansal kısıtlılık, SA endeks, WW endeks ve firma büyüklüğü ölçümleri olmak üzere üç farklı teknik ile; firma performansı ise ROA ve ROE olmak üzere iki farklı teknik ile ölçülmüştür. Panel veri analizi uygulanan çalışmada, 2016 yılsonu itibarıyla BIST sınai endeksinde yer alıp, 2000-2016 yılları arasında borsada sürekli işlem görmüş olan 43 firma baz alınmıştır. İnovasyon etkinliği ve finansal kısıtlar arasındaki ilişki incelendiğinde, çalışma bulguları, finansal kısıtların inovasyon etkinliğine negatif etkisinin olduğunu göstermektedir. Finansal kısıtlarda meydana gelen artışın inovasyon etkinliğinin azalmasına neden olduğu analiz sonuçlarından tespit edilmektedir. İnovasyon etkinliği ile firma performansı arasındaki ilişki incelemesinde ise inovasyon etkinliğinin ROA ve ROE ile ölçülen firma performansını negatif etkilediği belirlenmiştir. Sonuç itibarıyla inovasyon etkinliğinde meydana gelen artışın firma performansında azalmaya neden olduğu söylenebilmektedir. Bu çalışmanın çıktıları inovasyonun etkinlik boyutunu değerlendirmiştir. Bulgular neticesinde, firmaların inovasyon girdilerini değerli çıktıya dönüştürerek karlılığa pozitif etki edecek yöntemleri bulması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Benzer şekilde finansal kısıtlılıklarını azaltarak inovasyon etkinliği üzerindeki negatif etkiyi pozitife çevirmeleri mümkün görünmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between innovation efficiency and financial constraint and between innovation efficiency and firm performance. The first of the two topics that offer two different study areas is designed to reveal not only does the firm have the obligation to innovate, but also if innovation is not possible, the reasons for this are due to financial constraints. The other part was examined whether the effectiveness of innovation has an impact on firm performance, in the case of the existence of the relationship, an investigation was made on the direction of the relationship. Thus, hypotheses were established and innovation efficiency criterion was created by using inputs and outputs used in innovation measurement. Financial constraints were measured by three different techniques: SA index, WW index and firm size measurements; firm performance was measured by two different techniques, ROA and ROE. In the study which applied panel data analysis, 43 companies were included in the BIST industrial index as of the end of 2016 and traded continuously in the stock exchange between 2000 and 2016. When the relationship between innovation efficiency and financial constraints is examined, study findings show that financial constraints have a negative effect on innovation efficiency. It is determined from the results of the analysis that the increase in financial constraints caused a decrease in innovation efficiency. In the relationship between innovation efficiency and firm performance, it was determined that the innovation efficiency had a negative effect on firm performance as measured by ROA and ROE. As a result, it can be said that the increase in innovation efficiency caused a decrease in firm performance. The results of this study evaluated the efficiency dimension of innovation. As a result of the findings, it was revealed that firms should find methods that will have a positive effect on profitability by converting innovation inputs into valuable output. Similarly, by reducing their financial constraints, it is possible to turn the negative effect on innovation activity into positive.