Hata ve hileye yönelik banka yönetimindeki personelin bilinç tutumu: Isparta-Burdur örneği
The consciousness attitude of personnel in bank management for mistake and fraud: The case of Isparta-Burdur
- Tez No: 560532
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZEN AKÇAKANAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle beraber bankacılık işlemleri de daha üst düzey bir alt yapıda gerçekleşmektedir. Bu yapı, bankalarda meydana gelen hata ve hilenin minimum düzeye indirgenmesine ve hatta bazılarının ortadan kalkmasına olanak sağlamıştır. Ancak yine de bankalarda, sektörün iş yoğunluğu kaynaklı hatalar ve kötü niyetli kişilerin yaptıkları hileler bulunmaktadır. Bu bağlamda araştırmanın amacı, bankalarda yönetici pozisyonlarında hizmet veren personelin bankacılık sektöründe yapılan hata ve hilelere yönelik görüşlerini tespit etmektir. Ayrıca çalışmada banka yöneticilerinin sektörde karşılaştıkları hile belirteçlerinin neler olduğu da ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada önce hata ve hileye yönelik genel bilgiler verilmiştir. Personelin yaptığı herhangi bir hatanın ve hilenin banka muhasebesine hatalı yansıması sebebiyle muhasebede meydana gelen hata ve hile türlerine de değinilmiştir. Daha sona bankalarda denetim ve bankalarda yaşanan hata ve hile türleri açıklanmıştır. Gerekli açıklamalar sonrasında araştırmada nicel analiz yöntemlerinden olan anket tekniği kullanılmıştır. Elde edilen veriler istatistiki metotlarla analiz edilmiş ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, with the development of technology, banking transactions also take place in a higher level infrastructure. This structure has allowed banks to reduce the mistake and fraud to a minimum level and even to eliminate some of them. However, there are mistake in the sector due to sector-based mistake and malicious people. In this context, the aim of the study is to determine the opinions of the personnel who serve in managerial positions in banks in terms of mistake and tricks in the banking sector. In addition, it was tried to determine what the bank managers encountered in the sector were the indicators of fraud. In this study, firstly general information about mistake and fraud is given. Faulty reflection of any mistake made by the personnel and the bank's accounting and mistake in accounting because of this reason, mistake and fraud types of accounting are also mentioned. More recently, the banks and the types of mistake and cheating in banks are explained. After the necessary explanations, the survey technique, which is one of the quantitative analysis methods, was used. The data were analyzed and evaluated by statistical methods.