Girişimciliğin finansmanında banka finansmanına karşı risk sermayesi: ODTÜ Teknokent örneği
Venture capital versus bank financing in finance of entrepreneurship: Case of METU Technopark
  1. Tez No: 560537
  2. Yazar: EBRU BAYSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN ÖZKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Girişimciliğin önemi sanayi ve teknoloji alanında yaşanan hızlı gelişmelerle birlikte daha iyi anlaşılır hale gelmiştir. Geçmişte pek önemsenmeyen girişimcilik bugün ülkelerin ekonomi politikalarını ciddi bir şekilde şekillendirmektedir. Avrupa Komisyonu, Birleşmiş Milletler, OECD gibi uluslararası kuruluşlar girişimciliğin bölgesel ve küresel çapta arzu edilen seviyelere ulaşması için politika ve öneriler geliştirmektedir. Tüm bu çabalara rağmen girişimciler halen temel bir sorun olan finansal güçlüklerle uğraşmak zorunda kalmaktadır. Bu problemin bertaraf edilmesi için banka kredi finansmanı gibi klasik finansal kaynaklar dışında kamu ve finans sektörü alternatif finansman kaynakları geliştirmektedir. Günümüz girişimcilerinin teknoloji ağırlıklı girişimlerde bulunduğu düşünüldüğünde risk sermayesi önemli ve güçlü bir alternatif olarak öne çıkmaktadır. Ancak yaygın banka finansmanı karşısında risk sermayesinin ne kadar rekabetçi bir finansman kaynağı olduğu literatürde her daim merak konusu olmuştur. Bu bağlamda bu çalışmada ODTÜ Teknokent'te yer alan firmaların risk sermayesi kullanımı ile banka finansmanı kullanımı karşılaştırılmıştır. 114 firmadan elde edilen anket bulgularına göre girişimcilerin %58,8'inin banka finansmanını kullanırken, %16,7'sinin risk sermayesini kullandığı ortaya çıkmıştır. Probit analizi sonuçlarına göre ankete katılan girişimcilerin cinsiyeti, yaşı, almış olduğu girişimcilik eğitimi ve banka finansmanı hakkındaki bilgi seviyesi banka finansmanı kullanma olasılığını etkilerken; girişimcilerin iş deneyimleri, iş yerlerinde ayrı bir finansman departmanının olması, banka finansmanı hakkındaki bilgi seviyesi ve risk sermayesi hakkındaki bilgi seviyesi risk sermayesi kullanma olasılığını etkilemektedir. Girişimcilerin cinsiyet, yaş, çalışan sayısı, iş deneyimi, girişimcilik eğitimi, banka finansmanı hakkındaki bilgi seviyesi ve risk sermayesi hakkındaki bilgi seviyesinin gelecekte risk sermayesi kullanımının tercih edilme olasılığını etkilediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The importance of entrepreneurship has become more obvious with the rapid developments in industry and technology. Entrepreneurship, which has been ignored in the past, is seriously shaping the economic policies of countries today. International institutions, such as European Commission, the United Nations and OECD, are developing policies and recommendations to achieve the desired level of entrepreneurship at regional and global levels. Despite all these efforts, entrepreneurs still have to deal with financial difficulties which is a fundamental problem entrepreneurs face. In addition to the classical financial sources such as bank credit financing, the public and financial sector are developing alternative sources of financing to eliminate this problem. Considering that today's entrepreneurs are making technology-based initiatives, venture capital stands out as an important and powerful alternative. However, it has always been a matter of curiosity in the literature to see how competitive venture capital is in the face of widespread bank financing. In this context, the use of venture capital and bank financing in Middle East Technical University (METU) Technopark were compared. According to the survey results obtained from 114 firms, 58.8% of entrepreneurs use bank financing and 16.7% of them use venture capital. According to probit analysis results, the gender, age, entrepreneurship training and the level of knowledge about the bank financing of the entrepreneurs who participated in the survey affected the probability of using bank finance; entrepreneurs' work experience, the existence of a separate finance department in the workplace, the level of knowledge about bank finance and the level of knowledge about risk capital affect the likelihood of using venture capital. It was found that the level of knowledge of entrepreneurs about gender, age, number of employees, work experience, entrepreneurship training, bank financing and knowledge of risk capital affects the likelihood of using risk capital in the future.