Algılanan örgütsel destek ve işin anlamlılığının performans üzerine etkisinde işte kendini yetiştirmenin rolü
The role of thriving at work on the effect of perceived organizational support and meaningfulness of work on performance
- Tez No: 560536
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHSİN AKÇAKANAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı algılanan örgütsel destek ile performans ilişkisinde ve işin anlamlılığı ile performans arasındaki ilişkide işte kendini yetiştirmenin aracı rolünün incelenmesidir. Örgütsel destek algısı ve işe yönelik anlamlılık düzeyi yüksek olan çalışanların işte kendilerini yetiştirmelerinin daha muhtemel olduğu ve bu yüzden bu kişilerin daha yüksek performans gösterecekleri iddia edilmektedir. Araştırmanın örneklemi, Süleyman Demirel Üniversitesi ve Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi 'nde 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılının ikinci döneminde çeşitli fakültelerde görev yapan akademisyenlerden oluşmaktadır. Veriler kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak 421 kişiden anket yoluyla toplanmıştır. Araştırmanın veri analizinde SPSS 22 ve AMOS 21 programları kullanılmıştır. Hipotezlerin test edilmesinde ise Hayes (2018) tarafından geliştirilen Process Macro kullanılmıştır. Elde edilen bulgular işte kendini yetiştirmenin algılanan örgütsel destek ile performans (görev performansı ve bağlamsal performans) ve işin anlamlılığı ile performans (görev performansı ve bağlamsal performans) arasındaki ilişkilerde aracı etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Ayrıca algılanan örgütsel destek ve işin anlamlılığının işte kendini yetiştirme üzerinde pozitif yönde anlamlı bir etkisi olduğu bulunmuştur. Bu bulgulara göre, sonuç bölümünde sonuçlar literatür kapsamında tartışılmış ve yöneticilere ve araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mediating effect of thriving at work on perceived organizational support and performance; and meaningfulness of work and performance. It is claimed that employees with a high level of organizational support perception and meaningfulness of work are more likely to thriving at work and therefore they will perform better. The sample of this study consists of academicians that working various faculties of Süleyman Demirel University and Isparta University of Applied Sciencesin the spring semester of 2018-2019 academic year. The data was gathered from 421 people via survey using convenience sampling method. SPSS 22 and AMOS 21 were used for analyzing the data of research. Process Macro of SPSS developed by (Hayes 2018) was also used for testing the hypotheses. Findings indicated that thriving at work had a mediator effect on relationships between perceived organizational support and performance (task and contextual performance); and meaningfulness of work and performance (task and contextual performance).In addition, it was found that perceived organizational support and meaningfulness of work affected positively on thriving at work. According to the findings, results were discussed within literature and several suggestions were made to the managers and researchers in the conclusion part.