Bankaların sürdürülebilirlik endeksine dâhil edilmelerinin getiri üzerindeki etkisinin araştırılması
Investigating the impacts of the inclusion of banks in the sustainability index on return
- Tez No: 560538
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM YAŞAR GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Sürdürülebilirlik ve sürdürülebilirliğin ilkelerinden biri olan kurumsal sosyal sorumluluk, ülkelerin ve işletmelerin gündeminde yer alan önemli konulardır. Yaşanılabilir bir gelecek için işletmeler, alacakları her kararda sadece işletmenin çıkarlarını değil toplumun çıkarlarını da düşünmek zorundadır. Çünkü işletmeler toplumu sadece ilgilendiği ana işleriyle değil çevresel ve sosyal olarak da etkilemektedir. İşletmeler sürdürülebilirlik anlamında yürüttükleri faaliyetleri, faaliyet raporlarında, internet sitelerinde ve sürdürülebilirlik raporu şeklinde toplumla paylaşmaktadır. Son yıllarda gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki borsalar tarafından, sürdürülebilirlik raporlarının şeffaflığını arttırmak, sürdürülebilirlik konusundaki farkındalığı arttırmak ve yatırımların daha verimli kullanılmasını sağlamak amacıyla sürdürülebilirlik endeksleri oluşturulmaktadır. Türkiye'de ise 2014 yılında BİST Sürdürülebilirlik endeksi oluşturulmuştur. Bu çalışmada sürdürülebilirlik, kurumsal sürdürülebilirlik ve kurumsal sosyal sorumluluk kavramları açıklanmış, bankaların sürdürülebilirlik temelinde kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetleri incelenmiştir. Çalışmanın ampirik kısmında, 2014-2019 yılları arasında BİST Sürdürülebilirlik Endeksinde işlem gören bankaların endekse dâhil edilme duyurularının, banka getirileri üzerindeki etkilerinin olay çalışması yöntemiyle araştırılması amaçlanmıştır. Olay penceresi olarak, (-10, +10) penceresi seçilmiştir. Olay penceresinde aşırı getirinin olup olmadığını incelemek için verilere parametrik bağımlı t testi ve tek örneklem t testi uygulanmıştır. Çalışma sonucunda, duyuru tarihinden sonra getirilerin artış trendine girdiği tespit edilmiştir. Bu doğrultuda, duyuru öncesi giderek azalan getiriler, duyuru tarihinden 3 gün sonra toparlanmaya başlamakta ve 10. gün sonuna kadar artış devam etmektedir. Bankaların BİST Sürdürülebilirlik endeksine dâhil olmalarının, getirileri üzerine pozitif etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca endekse dâhil edilme duyurularından sonraki 3 aylık dönemde, önceki 3 aylık döneme göre bankaların işlem hacminde genel olarak anlamlı bir artış olduğu bulgusu da elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sustainability and corporate social responsibility, one of the principles of sustainability, are important issues on the agenda of countries and businesses. For a livable future, businesses should consider not only the interests of the enterprises but also the interests of society in every decision they make. Because it is not only related to the main businesses that are involved and affects the society socially. Businesses share the activities they carry out in terms of sustainability in their activity reports, websites and in the form of sustainability reports. In recent years, sustainability indices have been created by stock exchanges in developed and developing countries in order to increase the transparency of sustainability reports, to raise awareness on sustainability and to ensure more efficient use of investments. In Turkey, BIST Sustainability Index was created in 2014. In this study, the concepts of sustainability, corporate sustainability and corporate social responsibility were explained, and corporate social responsibility activities of banks on sustainability basis were examined. In the empirical part of the study, it is aimed to investigate the effects of the inclusion announcements of banks traded in the BIST Sustainability Index between the years 2014-2019 on the bank returns by using the case study method. As an event window, (-10, +10) window are chosen. The parametric dependent t-test and the single-sample t-test were applied to the data window to examine the presence of excessive return. As a result of the study, it has been determined that the bank returns after the announcement date have entered an upward trend. Accordingly, the decreasing returns before the announcement begin to recover 3 days after the announcement date and the increase continues until the end of the 10th day. It has been conclued that the inclusion of banks in BIST Sustainability Index has a positive effect on their returns. In addition, fallowing the announcements of inclusion in the index, it is found that there are overall significant increase in the volume of the banks compared to the previous 3-month period.