Microcontroller ile elektronik devrelerin otomatik kontrolü
- Tez No: 56078
- Danışmanlar: PROF.DR. ERGÜR TÜTÜNCÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
VIII. ÖZET MICROCONTROLLER İLE ELEKTRONİK DEVRELERİN OTOMATİK KONTROLÜ Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle otomasyona geçiş oldukça hızlanmış ve önem kazanmıştır. Otomasyon bir takım kontrol edici elemanların kullanımı ile sağlanır. Kontrol edici eleman olarak mikrodenetleyici, mikroişlemci, PLC, PC v.s. kullanılmaktadır. Bu kontrol elemanları içinde maliyeti en düşük olan mikrodenetleyicilerdir. Ancak mikrodenetleyici tabanlı bir sistemde bazı ek donanım devrelerine ihtiyaç duyulur. Bu nedenle mikrodenetleyici kullanan sistemler tasarlanırken AR-GE' ye gereksinim duyulur. Gerek tasarım aşamasında zaman kazanmak, gerekse yapılan sistemdeki hataları bulup düzeltmek açısından bir tasarım kitinin kullanılmasında fayda vardır. Böyle bir kit sayesinde tasarlanacak olan sistemlerin üretim aşamasına geçilmeden önce emülasyonu yapılır. Bu tezde, kontrol edici eleman olarak mikrodenetleyiciler ele alınarak incelenmiş ve eğitime yönelik bir tasarım kiti geliştirilmiştir. Geliştirilen bu kit için bazı örnek uygulamalara değinilmiştir. Tezin 1. bölümünde bir mikrobilgisayar ve bir mikrodenetleyici sistemi ele alınmış ve bunların yapılan incelenmiştir. 2. bölümden 6. bölüme kadar olan kısımlarda 8051 mikrodenetleyicileri ailesi ele alınmıştır. 805 1 mikrodenetleyicilerin bellek yapılan ayrıntıları ile incelenmiş ve 8051 ailesi denetleyicileri için adresleme modlan ile komut setleri verihniştir. Zamanlayıcı'ların ve Seri Haberleşme Arabiriminin yapılan ve nasıl kullanılacaktan ayrıntıları ile incelenmiştir. 6. bölümde, tasarlanmış olan M.E.K' in (Mikrodenetleyici Eğitim Kiti) tanıtılması ve nasıl kullanılacağı açıklanmıştır. Assembler programlamaya kısaca değinerek, M.E.K ile çeşitli uygulamalar, gerekli olan ek donanım devreleri ile gerçekleştirilmiştir. 71
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE AUTOMATIC CONTROL OF ELECTRONIC CIRCUITS WITH MICROCONTROLLER Nowadays with the development of technology, automation takes an important place in the world. Automation is made by using some sort of control elements. Generally microcontroller, microprosessor, PLC, PCs are used as control elements. Among these controllers the most available element in prize is microcontrollers. But in microcontroller based systems there is an extra need of hardware. Because of that reason R&D takes an important place while designing an microcontroller based system. Both to save time and to correct the errors of the desired system it will be better to use an evaluation kit. By the help of such a kit the emulation of the system will be done before production. In this thesis, a microcontroller is used as a control element and an evaluation kit is designed for education. Also some applications have been explained for use with this kit. In the first part of the thesis a microcomputer and a microcontroller system are investigated. From second part to sixth part 805 1 microcontroller family is handled. Memory structure of this family is investigated in details and both the addressing modes and the instruction sets of this family are given. The structures and the usage of the timer and the serial communication interface are investigated in details. In the sixth part Microcontroller Evaluation Kit, M.E.K, is introduced and usage of this kit is explained. Explaining assembler programming, some applications are realized with their additional hardware. 72