Genç yetişkin işsizlerde belirsizliğe tahammülsüzlük, kaygı ve erteleme davranışı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between intolerance of uncertainty, anxiety and procrastination behaviors in young unemployed adult
  1. Tez No: 560582
  2. Yazar: NARGİZA KHOJAZADA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı; genç yetişkin işsizlerde belirsizliğe tahammülsüzlük, kaygı ve erteleme davranışı arasındaki ilişkiyi ortaya konulmasıdır. Ek olarak, araştırmada bireylerin herhangi bir işte çalışıp çalışmadığı, cinsiyet ve yaş değişkenlerin belirsizliğe tahammülsüzlük, kaygı ve erteleme davranışı üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırmaya İstanbul ilinde yaşayan üniversite mezunu 170 çalışan birey ve 170 çalışmayan birey alınmıştır. Aynı zamanda bireylerin demografik özelliklerini öğrenmek adına Kişisel Bilgi Formu ve değişkenleri ölçmek adına da Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği, Durumluk Kaygı Ölçeği, Sürekli Kaygı Ölçeği ve Genel Erteleme Ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde Bağımsız Örneklem T Testi, Korelasyon Analizi ve Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmada sosyo-demografik özelliklere göre bakıldığında; herhangi bir işte çalışmayan bireylerin durumluk kaygı ve genel erteleme ölçeklerinden aldığı puanlar herhangi bir işte çalışan bireylerin durumluk kaygı ve genel erteleme ölçeklerinden aldığı puanlara göre daha yüksek olduğu, çalışan bireylerin yaşları arttıkça bireylerin belirsizlik stres verici ve üzücüdür, belirsizlikle ilgili olumsuz benlik değerlendirmeleri, geleceği bilememe rahatsız edicidir, belirsizlik eyleme geçmemi engelliyor, belirsizliğe tahammülsüzlük (toplam skor), durumluk kaygı ve sürekli kaygı ölçeklerinden aldıkları puanlarda düşmekte olduğunu gösteren sonuçlara ulaşılmıştır. Ayrıca; çalışmayan bireylerin durumluk kaygı ve sürekli kaygı ölçeklerinden aldıkları puanlar arttıkça bireylerin belirsizlik stres verici ve üzücüdür, belirsizlikle ilgili olumsuz benlik değerlendirmeleri, geleceği bilememe rahatsız edicidir, belirsizlik eyleme geçmemi engelliyor ve belirsizliğe tahammülsüzlük (toplam skor) ölçeklerinden aldıkları puanların da yükseldiğini gösteren sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study's aim is to reveal the relationship between intolerance of uncertainty, anxiety and procrastination behaviors in young unemployed adult. Besides, the effects of variables such as individuals' employment status, sex and age on being intolerant to uncertainty, anxiety and procrastination. 170 employed and 170 unemployed individuals, who are university graduates and live in Istanbul, were participated to the research. Also, according to identify individuals' demographic characteristics Personal Information Form, and to evaluate variables, Intolerance of Uncertainty Scale, State Anxiety Scale, Trait Anxiety Scale and General Procrastination Scale are applied. Unpaired T Test, Correlation and Regression Analysis are used in the analysis of data. When the socio-demographic characteristics analyzed, it is found out that unemployed individuals have higher scores on state anxiety and general procrastination scales than employed ones. As the age of working individuals increases; intolerance of uncertainty (total score), state-trait anxiety scale scores decrease. In addition, it is seen that as unemployed individuals' scores on state anxiety and trait anxiety scales increase, their scores on impatience to uncertainty (total score) scales increase too.