Genç işgücünde örgütsel bağlılık ve işten ayrılma eğilimi
Organizational commitment and turnover intention for youth labor force
  1. Tez No: 589436
  2. Yazar: DERYA LİMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ SEÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Örgütsel bağlılık, çalışanların örgütleriyle özdeşleşmesi ve örgütte kalma eğilimlerinin devam etmesi olarak ifade edilmektedir. Örgütsel bağlılığın yüksek olması örgütün başarısı ve devamlılığı bakımından oldukça önemli görülmektedir. Bireylerin örgütün değerlerini ve amaçlarını benimsemesi, örgüt ile kendisinin eşdeğer hissetmesi daha etkin çalışmalarını sağlayacaktır. Bu bağlamda örgütsel bağlılık arttıkça işe devamlılık artmakta ve işten ayrılma eğilimini azalmaktadır. Diğer bir deyişle, örgütsel bağlılık ile işten ayrılma eğilimi arasında negatif bir ilişki söz konusudur. Bireylerin örgütlerine olan bağlılığı belirleyen kişisel ve örgütsel anlamda birçok faktör söz konusudur. Özellikle yaş faktörü bireyin örgüte olan bağlılığını belirleyen önemli bir faktördür. Buna göre bireyin yaşı arttıkça örgütsel bağlılığının daha yüksek olması beklenmektedir. Dolayısıyla bu görüşe göre gençlerin yetişkinlere göre örgütsel bağlılığı daha düşüktür. Bunun sebepleri arasında gençlerin kendilerine yapılan yatırımın daha az olmasının dışında gençlerin daha iyi koşullarda çalışabilme amacı çerçevesinde daha iyi işleri arayış içerisinde olması sayılabilir. Gerçekten de genç işgücünde işten ayrılma durumunda katlanılacak olan maliyetler daha düşük olduğundan işten ayrılma eğilimi daha yüksek görülmektedir. Öte yandan gençlerin istihdam edilmeleri noktasında da son yıllarda bir düşüş gözlenmektedir. Türkiye'de de genç işsizlerin oranı artmaktadır. Bu durum iktisadi ve toplumsal anlamda birçok soruna gebedir. Hem genç işsizliği oranının yüksek olması hem de örgütsel bağlılıklarının daha düşük olması konuyu ilginç kılmaktadır. Çalışmada genç işgücünde örgütsel bağlılık ve işten ayrılma eğilimi, parekende sektöründe yer alan kurumsal bir firmada araştırılmıştır. Anketlerden elde edilen veriler üzerinden korelasyon, regresyon analizleri yapılmış ve demografik özellikler açısından gruplar arası farklılıklar araştırılmıştır. Elde edilen bulgularda, genç işgücünde yetişkin işgücüne göre örgütsel bağlılığın daha düşük işten ayrılma eğiliminin ise daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Organizational commitment is defined as the identification of employees with their organizations and the continuation of their tendency to remain in the organization. High organizational commitment is seen as very important for the success and continuity of the organization. Individuals' adoption of the values and aims of the organization and the feeling of being equivalent to the organization itself will enable them to work more effectively. In this context, as organizational commitment increases, continuity increases and the turnover intention decreases. In other words, there is a negative relationship between organizational commitment and turnover intention. There are many personal and organizational factors that determine the commitment of individuals to their organizations. Especially age factor is an important factor determining the individual's commitment to the organization. Accordingly, as the age of the individual increases the organizational commitment is expected to be higher. Therefore, according to this view, young people have lower organizational commitment than adults. The reasons for this are the fact that young people are in search of better jobs for the purpose of working under better conditions and the investment made for them is less. Indeed, in the young labor force, the tendency to leave is higher because the costs to be incurred are lower. On the other hand, there has been a decrease in employment of young people in recent years. The proportion of young unemployed people in Turkey also is increasing. This situation causes many problems in economic and social terms. The fact that both the youth unemployment rate is high and their organizational commitment is lower makes the subject interesting. In this study, organizational commitment and turnover intention in the young laborforce were investigated via questionnaires in a corporate firm in the retail sector. Correlation, regression analyzes were performed on the data obtained from the questionnaires and differences between the groups in terms of demographic characteristics were investigated. According to the findings, it is determined that organizational commitment is lower and turnover intention is higher in young labor force than adult labor force.