Sağlık çalışanlarında empati
Empathy in healty workers
  1. Tez No: 560584
  2. Yazar: AYNUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Nursing, Health Care Management
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Empati, bir insanın kendisini karşısındaki insanın yerine koyarak; olaylara onun bakış açısı ile bakması, o kişinin duygularını ve düşüncelerini doğru olarak anlaması, hissetmesi ve bu durumun ona iletilmesi sürecidir. Empatik anlayışla dinleme, bireyin kendi objektifliğini yitirmeden, olayları karşısındaki bireylerin içinde bulunduğu durumu ve onun bakış açısını dikkate alarak dinlemesidir. Bu bağlamda, sağlık çalışanları arasında hastayla sürekli olarak birebir ilişki halinde olan hemşireler hastaların sorunlarını anlamada, bu sorunların çözülmesinde ve hastaların tedavisinde önemli bir yere sahiptir. Hemşire sorumluluk olarak üstlendiği tedavi ve bakım işlevini başarılı ve verimli bir şekilde yerine getirmesi için hastayla empatik ilişkiler kurması gerekir. Bu çalışmada, hemşirelerin empatik becerileri ve hasta üzerindeki etkileri tarihçi metot kullanılarak araştırılmıştır. Hemşirelerin sahip olduğu empatik iletişim becerisi, uygulama da sahip olduğu en önemli araçlardan biridir. Empatik iletişim becerilerini, yerinde ve zamanında kullanan bir hemşire hastanın sorunlarını, sıkıntılarını doğru anlayacak ve çözüme ulaştırabilecektir. Bu tür bir çalışma, hemşirelik hizmetlerinin kalitesini yükseltecek ve bunun olumlu çıktısı olarak hasta memnuniyeti artacaktır.
Özet (Çeviri)
Empathy is accepted as putting himself as another one ,looks events as his/her view,thinking as herself /himself .İn the emphatic understanding ,listening should objectivelly beaccording to opposite person situatiens one of the bother some event for anyone is criticize by another one.İn this context health professionals are in a one to one relationship with the patient continuously between nurses and patients in resolving these problems in understandig the problems and has an important place in the treatment of patients.The nurse has under taken as afunction of successful treatment and care respansibilities in an efficient monner toestablish empathetic relationships with patients.İn this study,the nurses empathic skills and the effects on patients wasinvestigeted using the methods of the historion. Emphatic communication ability of nurses is one of the importent propertythatthen have.A nurse who can use her/his emphatic communication ability in himself and real place,will good understand the patient is problem and solve it.Such a duty.Will improve the guality at nursing.Improving guality of nursing will increased the patient satisfaction.