Sağlık çalışanlarında merhamet yorgunluğu düzeyinin işte kalma niyeti üzerine etkisi: Çalışma yaşam kalitesi düzeyinin aracılık rolü
The effect of the level of compassion fatigue on the intention to stay in work in health care workers: The mediating role of the level of work quality of life
- Tez No: 899813
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP DURUKAN KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Sağlık çalışanlarında bakım verme süreci boyunca yaşanan empati hissi ile birlikte hastaya ve hasta yakınlarına gösterdikleri merhametin, zamanla çalışanda merhamet yorgunluğu belirtileri gösterdiği bilinmektedir. Merhamet yorgunluğunun sağlık çalışanlarında, çalışma yaşam kalitesini ve işte kalma niyetini düşürdüğü bilinmektedir. Çalışmada sağlık çalışanlarında merhamet yorgunluğu ve düzeyi incelenmiştir. Bu amaçla Muğla Sıtkı Koçman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan ebe, hemşire ve doktordan oluşan 290 sağlık çalışanında çalışma yapılmıştır. Merhamet yorgunluğunun işte kalma niyetini üzerine etkisi ve bu ilişkide çalışma yaşam kalitesinin aracılık rolünün olup olmadığı incelenmiştir. Sonuç olarak; sağlık çalışanlarında merhamet yorgunluğunun sosyodemografik olarak yaş, cinsiyet, eğitim, çalıştığı birim, meslekte çalışma yılı, aynı kurumda çalışma yılı gibi özelliklere göre farklılık göstermediği, mesleki açıdan hekimlerin hemşire ve ebelere göre daha yüksek merhamet yorgunluğu düzeyine sahip olduğu gösterilmiştir. Çalışmada; çalışma yaşam kalitesi toplam skoru ve alt boyutu olan duyum yorgunluğu kadınlarda daha yüksek olduğu gösterilmiştir. Çalışma yaşam kalitesi skoru lisans eğitimi almış sağlık çalışanlarında düşük, duyum yorgunluğu alt boyutu skoru ise yüksek olduğu gösterilmiştir. Merhamet yorgunluğunun işte kalma niyeti üzerinde yordayıcı etkisi olduğu, bu ilişkide çalışma yaşam kalitesinin aracılık rolünün olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is known that the empathy experienced by healthcare professionals throughout the caregiving process, as well as the compassion they show to the patient and their relatives, shows signs of compassion fatigue in the employee over time. It is known that compassion fatigue reduces the quality of work life and intention to stay at work in healthcare workers. In the study, compassion fatigue and its level in healthcare professionals were examined. For this purpose, a study was conducted on 290 healthcare professionals, including midwives, nurses and doctors, working at Muğla Sıtkı Koçman Training and Research Hospital. The effect of compassion fatigue on intention to stay at work and whether quality of work life has a mediating role in this relationship was examined. In conclusion; It has been shown that compassion fatigue in healthcare workers does not differ according to sociodemographic characteristics such as age, gender, education, unit, years of working in the profession, years of working in the same institution, and that physicians have a higher level of compassion fatigue than nurses and midwives in terms of profession. In the study; The total score of working life quality and its sub-dimension, the cost of sensation, are higher. The quality of work life score is low in healthcare workers with undergraduate education, and the sensory intensity subscale score is high. It has been shown that compassion fatigue has a predictive effect on intention to stay at work, and quality of work life has a mediating role in this relationship.