Operatif histeroskopilerde postoperatif ağrı kontrolü amacı ile intrauterin lokal anestezik madde infüzyonu uygulanan ve uygulanmayan hastaların karşılaştırılması
Comparison of patients who underwent intrauterine local anesthetic infusion for postoperative pain control in operative hysteroscopy
- Tez No: 560611
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU YAVUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Anesthesiology and Reanimation, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kocaeli Derince Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Histeroskopi anormal uterin kanamalar, infertilite ve tekrarlayan gebelik kaybı gibi durumlarda uterin kavitenin değerlendirilmesi ve birçok invaziv intrauterin terapotik müdahale için uygulanan bir yöntemdir. Ofis ortamında lokal anestezi kullanılarak yapılan histeroskopi zaman içerisinde daha popüler hale gelmiştir. Günübirlik operatif histeroskopi, tanı ile tedavinin beraber uygulanabilmesine olanak sağlamaktadır. Bu araştırma, tek başına intrauterin bupivakain uygulamasının postoperatif vizüel analog skala (VAS) skorları üzerine olan etkisini ve postoperatif sistemik analjezi ihtiyacını azaltıp azaltmadığını tespit etmeyi amaçlamıştır. Yöntem: Kocaeli Sağlık Bilimleri Üniversitesi Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine başvuran ve anormal uterin kanama, endometrial polip, submuköz myom, endometrial hiperplazi, postmenopozal kanama ve uterin septum ön tanıları ile operatif histeroskopi planlanan hastalar çalışma grubuna dahil edilmiştir. Randomize edilen hastalara operatif histeroskopi işlemi bittikten sonra intrakaviter olarak 10 ml %0,5'lik bupivakain (n=89) veya 10 ml serum fizyolojik (n=89) uygulanmıştır. İşlemden 1 ve 6 saat sonra VAS skoru ile ağrı değerlendirmesi yapılmıştır. Bulgular: Bupivakain verilen grupta 1. ve 6. saat VAS puan ortalamaları (±standart sapma) 2,45±2,17 ve 0,69±1,21 iken, kontrol grubunda 3,83±2,39'a karşılık 1,21±1,58 bulunmuştur. İki grup arasında hem 1. saat, hem de 6.
Özet (Çeviri)
Aim: Hysteroscopy is a method used for the evaluation of uterine cavity and many invasive intrauterine therapeutic interventions in cases of abnormal uterine bleeding, infertility, and recurrent pregnancy losses. Hysteroscopy performed using local anesthesia in the office environment has become more popular over time. Outpatient operative hysteroscopy allows diagnosis and treatment to be done together. This study aimed to determine the effect of intrauterine bupivacaine administration on postoperative visual analog scale (VAS) scores, and the need for postoperative systemic analgesia. Methods: Patients admitted to the Kocaeli Health Sciences University Derince Training and Research Hospital Department of Gynecology and Obstetrics with the preliminary diagnoses of abnormal uterine bleeding, endometrial polyps, submucous myoma, endometrial hyperplasia, postmenopausal bleeding, and uterine septum, were included in the study group. After the completion of the operative hysteroscopy procedure, 10 ml of 0.5% bupivacaine (n = 89) or 10 ml of saline (n = 89) were applied intracavitarly. Pain was evaluated by VAS score at 1 and 6 hours after the procedure. Results: The mean VAS scores (± standard deviation) for the 1st and 6th hours in the bupivacaine group were 2.45±2.17 and 0.69±1.21, whereas for the control group 3.83±2.39 versus 1.21±1.58, respectively.