Operatif doğum yapan hastalarda obstetrik komorbidite indeksi ile obstetrik iyileşme kalitesi skoru arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between obstetric comorbidity index and obstetric quality of recovery score in patients who undergo operative delivery
  1. Tez No: 788260
  2. Yazar: GAYE ŞENSÖZ ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FETHİ GÜLTOP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Preoperatif obstetrik komorbidite indeksi (OB-KMİ) ile postoperatif iyileşme kalitesi skorunun (ObsQoR-11) ilişkisini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Prospektif gözlemsel olarak yapılan çalışmamıza hastaların demografik verileri, tıbbi özgeçmiş, ASA(American Society of Anesthesiologists: Amerikan Anestezistler Derneği) skoru, gravida, parite, gestasyonel yaş, sezaryen aciliyet kategorisi, acil ise endikasyonu, OB-KMİ skoru, tercih edilen anestezi yöntemi, intraoperatif kanama miktarı, intraoperatif transfüzyon ihtiyacı, komplikasyon durumu, postoperatif ağrı kesici ihtiyacı ve sıklığı, hastane yatış süresi, yoğun bakım ünitesine yatış ihtiyacı, varsa süresi, taburculuk/eksitus durumu kaydedilmiştir. Hastalar postoperatif 1. ve 2. günlerde ObsQoR-11 ölçeği sorularak değerlendirilmiş ve puanları kaydedilmiştir. Bulgular: Çalışmamıza 214 hasta dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to examine the relationship between preoperative obstetric comorbidity index (OB-CMI) and postoperative quality of recovery score (ObsQoR-11). Materials and Methods: In our prospective observational study, patients' demographic data, medical history, ASA (American Society of Anesthesiologists) score, gravida, parity, gestational age, cesarean section emergency category, indication of cesarean section if emergency surgery, OB-CMI score, preferred anesthesia method, the amount of intraoperative bleeding, the need for intraoperative transfusion, complication status, the need and frequency of postoperative analgesic agent, the duration of hospitalization, the need for hospitalization in the intensive care unit, the duration, if any, and the discharge/exit status were recorded. Results: 214 patients were included in our study.