Çok amaçlı akıllı kimlik kartı uygulaması geliştirilmesi
Multi-purpose smart id card system development
- Tez No: 560643
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLAL BABAYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkelerde farklı alanlar için akıllı kart teknolojisinin kullanımı insanların hayatını kolaylaştırmıştır. Öyle ki akıllı kartlar sayesinde otomatik kimlik tanıma sistemlerinin kullanımı ile günlük yaşamamızda zaman kaybı ve maliyet azalmıştır. Ayrıca bu teknoloji ile sahte kimlik ve idari yolsuzluk gibi bir ülkenin gelişmesini engelleyen sıkıntılar ortadan kaldırılmıştır. Gümrük ve vergi ödeme sistemlerinde akıllı kart teknolojisinin kullanılması ülke ekonomisine büyük yarar sağlamaktadır. Çad Cumhuriyeti'nde gümrük ve vergi ödeme sistemlerinde akıllı kartların kullanılmamasından kaynaklı çeşitli problemler yaşanmaktadır. İlgili kurumlarda akıllı kart sistemi gibi bir sistemin kullanılmaması çalışan kimi personelin çalışma saatlerinde gereksiz esneklik sağlayabilmesine sebep olmuştur. Bu çalışmada Çad Cumhuriyeti için akıllı kart teknolojisi kullanılarak alternatif gümrük ve vergi ödeme sistemi sunulmaktadır. Personel kontrol sisteminde, memurların net maaş, bonus veya kesme durumları, akıllı kimlik kartı kullanılarak tespit edilip maaşları ödenecektir. Geliştirilen bu sistem için RFID Kart, JAVA ve MySQL teknolojileri kullanılmıştır. Önerilen sistem oldukça esnek ve kolay kullanıma sahiptir. Çad Cumhuriyeti için geliştirilen sistem, CEMAC ülkeleri (Kamerun, Kongo, Orta Afrika Cumhuriyeti, Ekvator Ginesi ve Gabon) başta olmak üzere diğer Afrika ülkelerinde de kullanılabilir niteliktedir.
Özet (Çeviri)
The use of smart card technology in developed and developing countries for different areas makes life easier. Due to the use of automatic identification systems through smart cards, time loss and cost are decreased in our daily life. With this technology, the problems such as fake identity and administrative corruption which prevent the development of a country can be eliminated. The use of smart card technology in customs and tax payment systems provides great benefit to the national economy. There are various problems in the Republic of Chad due to the lack of using smart cards in customs and tax payment systems. The lack of not using a system such as a smart card system in related institutions has caused some of the working staff to provide unnecessary flexibility during working hours. In this study, an alternative customs and tax payment system is offered by using smart card technology. In the personnel control system, the net salaries, bonuses or cutoffs of the public servant's salary will be determined by using smart ID card and their salaries will be paid. RFID Card, JAVA and MySQL technologies are used for the developed system. The proposed system is very flexible and easy to use. The system developed for the Chad Country can also be used in other African countries, particularly in CEMAC (Cameroon, Congo, Central African Republic, Equatorial Guinea and Gabon).