Grafen ve özellikleri
Graphene and its properties
- Tez No: 560644
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL GÖKDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bu çalışmada grafitin katmanlarından biri olan, yarıiletken teknolojisinde çığır açacağı düşünülen grafen maddesi, genel ve transport özellikleri bakımından incelenmiştir. Bu madde günümüzde elektronik cihazlarda kullanılan silikon gibi yarıiletken maddelere göre daha yüksek mobilite ve termal iletkenliğe sahip olup, ısıya ve mekanik etkilere karşı dayanıklılık açısından da çok daha üstün özelliklere sahiptir. 2010 yılında Nobel Fizik Ödülü'ne layık görülmüş bu malzemenin ileride teknolojinin devleri arasında yer alacağı dikkate alınarak, bu tez çalışmasında grafenin yapısı, fiziksel, kimyasal ve elektriksel özellikleri ve bu özelliklerin ne gibi avantaj / dezavantajlar getirdiği üzerine bir derleme çalışmaya yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the general and transport properties of graphene which is one of the layer of graphite is studied. This material has higher mobility and thermal conductivity than semiconductor materials such as silicon currently used in electronic devices, and has superior properties in terms of resistance to heat and mechanical effects. In this work, considering that this material which studies about is awarded Nobel Physics Prize in 2010, will be among the giants of technology in the future structural, physical, chemical and electrical properties of graphene and the advantages / disadvantages of these properties are specified.