The mind's eye in your creative hands: The role of hand gestures and mental imagery in creative thinking
Yaratıcı ellerinizdeki zihnin gözü: El jestlerinin ve zihinsel imgelemin yaratıcı düşünmedeki rolü
  1. Tez No: 881205
  2. Yazar: GYULTEN SHABAN HYUSEIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TİLBE GÖKSUN YÖRÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
El jestleri, insan iletişiminin ayrılmaz bir parçasıdır ve konuşmacının sözcük dağarcığını aktive etme ve görsel-mekansal imgelemeyi sürdürme gibi önemli öz-yönelimli işlevleri bulunmaktadır. Bilişsel süreçleri kolaylaştırmada tanınmış rollerine rağmen, el jestlerinin yaratıcı düşünme üzerindeki etkisi, özellikle bireysel farklılıklar ve iki dillilik bağlamında, tam olarak anlaşılmamıştır. Bu tezde bulunan üç çalışmada, zihinsel imgeleme becerileri ve dil bağlamlarını dikkate alarak, el jestlerinin hem yakınsak hem de ıraksak yaratıcı düşünmedeki çok yönlü rolünü araştırdım. İkinci bölümde, el jestlerinin genç yetişkinlerde zihinsel imgeleme becerilerini dikkate alarak sözel ve görsel yakınsak düşünmeye (bir soruna en doğru ve yaratıcı cevabı bulma becerisi) katkıda bulunup bulunmadığını belirlemeyi amaçladım. Katılımcılar, spontane veya teşvik edilmiş el jestleri kullanarak, sözel ve görsel yakınsak düşünme görevlerinde değerlendirildi. Sonuçlar, el jestleri ve zihinsel imgeleme becerileri arasındaki etkileşimin sözel yakınsak düşünmede etkili olduğunu, ancak görsel yakınsak düşünmede rol oynamadığını ortaya koydu. Özellikle, düşük zihinsel imgeleme becerilerine sahip bireyler için genel el jestleri sıklığı ile sözel yakınsak düşünme arasında olumsuz bir ilişki bulunurken, yüksek zihinsel imgeleme becerilerine sahip olanlar için olumlu bir ilişki gözlemlendi. Temsili el jestlerinin, düşük zihinsel imgeleme ve önceden bu görev deneyimine sahip olmayanlar dışında, çoğu katılımcı için sözel yakınsak düşünmeyi faydalı hale getirdiği bulundu. İlginç bir şekilde, yüksek imgeleme becerileri ve önceden bu görev deneyimine sahip olanlar için ritmik el jestlerinin de yakınsak düşünme ile pozitif ilişkili olduğu, aksi takdirde negatif bir ilişkide olduğu gözlemlendi. Bu bulgular, el jestlerinin yakınsak düşünmeyi faydalı hale getirip getirmemesinin, imgeleme becerileri, yapılan el jestleri türleri ve önceki görev deneyimi gibi farklı faktörlere bağlı olacağını göstermektedir. Üçüncü bölümde, sözel ıraksak düşünmede, yani birçok yeni fikir üretme sürecinde, ikonik el jestlerinin rolünü inceledim. İkinci bölümdeki bulgularıma dayanarak, ikonik el jestleri kullanımının, özellikle yüksek zihinsel imgeleme becerilerine sahip genç yetişkinlerde ıraksak düşünmeyi artıracağını hipotez ettim. Katılımcılar, sözel ıraksak düşünmesi, akıcılık (fikir sayısı), özgünlük (fikirlerin benzersizliği), esneklik (fikirlerin dahil olduğu kategorilerin sayısı) ve detaylandırma (detay sayısı) gibi kriterler üzerinden değerlendirildi. Sonuçlar, teşvik edilen el jestleri koşulunda ikonik el jestleri üretmenin, akıcılık, özgünlük ve detaylandırmayı olumlu şekilde öngördüğünü gösterdi. Spontane el jestleri koşulunda bile, ikonik el jestleri detaylandırmayı olumlu, esnekliği ise olumsuz etkilediğini buldum. Zihinsel imgeleme becerileri, el jestleri ve ıraksak düşünme arasında bir rol oynamadı, bu da ikonik el jestlerinin, zihinsel imgelemeden bağımsız olarak, ıraksak düşünmenin neredeyse tüm yönlerini artırdığını göstermektedir. Dördüncü bölümde, Türkçe-İngilizce iki dilli konuşmacılar arasında dil bağlamının yaratıcı düşünme, zihinsel imgeleme canlılığı ve temsili el jestlerinin kullanımı üzerindeki etkisini araştırdım. Katılımcılar, hem ana dillerinde (Dil 1) hem de ikinci dillerinde (Dil 2) sözel ıraksak ve yakınsak düşünme görevlerini tamamladılar ve her görev sırasında zihinsel imgeleme canlılıklarını değerlendirdiler. Bulgular, katılımcıların Dil 1'de daha yüksek yaratıcılık sergilediklerini ve Dil 2'ye kıyasla daha canlı zihinsel imgeleme deneyimlediklerini ortaya koydu ve dil bağlamının yaratıcı süreçler üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu destekledi. Beklenmedik bir şekilde, daha yüksek Dil 2 yeterliliği, Dil 2'de daha iyi yaratıcı performansla ilişkilendirilmedi. Temsili el jestleri kullanımının etkilerini göz önüne aldığımızda, Dil 1'deki el jestlerinin ıraksak düşünme ile olumlu, Dil 2'deki el jestlerinin ise olumsuz bir ilişkiye sahip olduğunu buldum. Ayrıca, her iki dilde de yakınsak düşünme sırasında daha yüksek el jestleri oranları, özellikle imgeleme canlılığı yüksek olduğunda, daha düşük yakınsak düşünme performansı ile ilişkilendirildi. Bu bulgular, iki dilli yaratıcı süreçlerde el jestleri ve imgeleme arasındaki karmaşık etkileşimi vurgulamakta ve yaratıcı düşünceyi desteklemede rollerinin dil bağlamına göre değişebileceğini önermektedir. Tezdeki bulgular, genel olarak, farklı el jestleri (spontane vs. teşvik edilen) ve konuşma (Dil 1 vs. Dil 2) bağlamlarında çeşitli yaratıcı düşünme süreçlerinde el jestlerinin rolünü kapsamlı bir şekilde incelemektedir. Sonuçlar, yalnızca multimodal dil üretimi araştırmaları için değil, aynı zamanda yaratıcılığın karmaşık ve dinamik doğası için de değerli içgörüler sunmaktadır. En önemlisi, çeşitli eğitim, sanatsal ve iki dilli ortamlarda pratik uygulamalara yol açabilecek yeni araştırmalar için ilham vermektedir.
Özet (Çeviri)
Gestures are an integral part of human communication, also playing significant self-oriented functions, such as activating the speaker's verbal lexicon and maintaining visuospatial imagery. Despite their recognized roles in facilitating cognitive processes, the impact of gestures on creative thinking, and particularly within the context of individual differences and bilingualism, is not fully understood. Across three studies, I examined the multifaceted role of gestures in both convergent and divergent thinking, considering individual differences in mental imagery skills and within the context of bilingualism. In Chapter 2, I aimed to determine whether gestures contributed to verbal and visual convergent thinking (a creative process related to finding the best answer to a problem) in young adults, while controlling for their mental imagery skills. Participants were assessed on verbal and visual convergent thinking tasks, with gestures being either spontaneous or encouraged. The results showed that the interaction between gestures and mental imagery skills played a role in verbal convergent thinking but not in visual convergent thinking. Specifically, a negative association was found between overall gesture frequency and verbal convergent thinking for individuals with low mental imagery skills, whereas a positive association was observed for those with high mental imagery skills. Representational gestures were found to benefit verbal convergent thinking for most participants, except those with low mental imagery and no prior task experience. Interestingly, beat gestures (i.e., rhythmic hand movements without semantic content) were also associated with better convergent thinking as long as individuals had high imagery skills and previous task experience. Otherwise, they were negatively associated with convergent thinking. These findings suggest that whether gestures benefit or impair convergent thinking would depend on factors such as imagery skills, types of gestures executed, and previous task experience. Chapter 3 delved into the role of iconic gestures in verbal divergent thinking, a creative process that involves generating numerous novel ideas. I hypothesized that iconic gesture use would enhance divergent thinking in young adults, particularly those with high mental imagery skills as shown in Chapter 2. Participants' verbal divergent thinking, including fluency (number of ideas), originality (uniqueness of ideas), flexibility (number of idea categories), and elaboration (number of details) were evaluated in both gesture-spontaneous and gesture-encouraged conditions. The results demonstrated that producing iconic gestures in the gesture-encouraged condition positively predicted fluency, originality, and elaboration. Even in the gesture-spontaneous condition, iconic gestures positively predicted elaboration but negatively predicted flexibility. Mental imagery skills did not play a role in gestures and divergent thinking, suggesting that iconic gestures enhance almost all aspects of divergent thinking regardless of mental imagery. Chapter 4 investigated the influence of language context on creative thinking, vividness of mental imagery, and the use of representational hand gestures among Turkish-English bilingual speakers. Participants completed verbal divergent and convergent thinking tasks in both their native language (L1) and second language (L2) and self-reported their mental imagery vividness during each task. The findings revealed that participants exhibited higher creativity and more vivid mental imagery in their L1 compared to their L2, supporting the hypothesis that language context significantly impacts creative processes. Surprisingly, higher L2 proficiency was not associated with better creative performance in L2. When controlling for the effects of representational gesture use, I found that gestures in L1 were positively associated with divergent thinking, while gestures in L2 had a negative association. Furthermore, higher gesture rates during convergent thinking in both languages were associated with lower convergent thinking performance, particularly when imagery vividness was high. These findings highlight the complex interplay between gestures and imagery in bilingual creative processes and suggest that their role in supporting creative thought might vary with the language context. Overall, this dissertation provides a comprehensive examination of the role gestures play in various creative thinking processes across different gesture (spontaneous vs. encouraged) and speech (L1 vs. L2) contexts. The results offer valuable insights not only for multimodal language production research but also for the complex and dynamic nature of creativity. Most importantly, it inspires future venues for research that can have practical implications across various educational, artistic, and bilingual settings.