Kentsel dönüşümün farklı uygulamalarının mekânsal örgütlenmeye etkisi: Ankara ili Mamak ilçesi örneği
The impact of different implementations of urban transformation to spatial set-up: Example Mamak in Ankara province
  1. Tez No: 560668
  2. Yazar: BERNA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU ÖZEN YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Çarpık kentleşme, plansız büyüme ve aşırı göçlerle niteliksiz yaşam oluşması ve ülkemizde yaşanan depremlerle yerel yönetimler ve merkezi yönetim için Kentsel Dönüşüm uygulamaları zorunlu hale gelmiştir. Yapılan çalışmada birbirinden farklı süreçlerle gerçekleşen dönüşüm uygulamalarının mekânsal açıdan değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Bu doğrultuda Ankara'da gecekondulaşmanın yoğun olduğu ve kentsel dönüşümün farklı örneklemlerini görebildiğimiz Mamak ilçesi çalışma alanı olarak seçilmiştir. Mamak bölgesindeki uygulama açısından kentsel dönüşüme konu olan 2 farklı örneklem seçilerek kentsel dönüşümün mekânsal açıdan ortaya koyduğu farklılıkların analiz edilmesi amaçlanmıştır. Kentsel dönüşüm; kentsel koruma, kentsel iyileşme, yeniden canlandırma, soylulaştırma, sağlıklaştırma, yeniden üretim gibi müdahale yöntemleri ile gerçekleştirilmekte olup, Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi kentsel dönüşüm uygulama yöntemlerinden olan Kentsel iyileşme (rehabilitasyon) ye örnek iken, Royal Rezidans Projesi Yeniden canlandırma (revitalization) ya örnek teşkil etmektedir. Çalışmanın ana kurgusu; fiziksel, ekonomik, sosyal, yönetsel olmak üzere çok boyutlu bir uygulama olan kentsel dönüşümün tasarım boyutu üzerinden belirlenmiştir. Kentsel dönüşüm uygulamalarının; mekânsal, sosyal, ekonomik açıdan standartları yükseltecek bütün kriterlerin dikkate alınarak uygulanmasının dönüşümün başarılı sonuç vermesinde ana etken olacağı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In our country, it became mandatory for local administrations and central government to implement Urban Transformation due to unqualified living circumstances via conurbanization, unplanned growth and over-migration, and earthquakes. In this study, spatial evaluation of transformation implementations, which has been realized in different processes, is aimed. In this context, Mamak district in Ankara, in which a dense formation of“shanty settlement”and various kinds of urban transformation are witnessed, is chosen as a study area. Two different kinds of samples which are the subject of urban transformation are chosen as far as implementation is concerned and it was aimed to analyze the differences in urban transformation in terms of space in Mamak area. Urban transformation is implemented via methods of interference such as preservation, rehabilitation, revitalization, gentrification, improvement and regeneration; and while The New Mamak Urban Transformation and Development Project is an example of rehabilitation –one of the methods of urban transformation, Royal Residence Project is an example of revitalization. The main construct of the study was determined via the design aspect of urban transformation which is a multi-dimentional implementation including physical, economic, social and administrational aspects. It is determined that implementation of urban transformation with keeping all the criteria, which will raise the standards as far as space, social, and economics are concerned, in mind is the main factor for a successful transformation.