LED ışık kaynaklı, enerji tasarruflu ve yüksek verimli ofis aydınlatma armatürü tasarımı
Design of energy saving and high efficiency office lighting fixture with LED light source
  1. Tez No: 560669
  2. Yazar: EMRE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Electrical and Electronics Engineering, Industrial Design
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Son yıllarda, tüm dünyada enerji verimliliğinin artan önemiyle birlikte, aydınlatmada da verim konusunda bilinç ve çalışmalar artarak LED aydınlatmaya geçiş başlamıştır. Dünyadaki gidişat diğer teknolojilerde olduğu gibi aydınlatma armatürlerinde de daha verimli, daha uzun ömürlü, bakım gerektirmeyen, zararlı maddeler içermeyen, gelişen ve değişen teknolojiye uyumlu ve yönetilebilen LED aydınlatma sistemlerine doğru gelişme göstermektedir. Ülkemizde yeni projeler haricinde LED ışık kaynaklı armatürlerin yaygın olmaması, halen LED'li armatürlerin birim fiyatlarının yüksek olması, mevcut aydınlatma pazarının, bugünkü durumda bile, büyük çoğunluğunun bilinen geleneksel ışık kaynaklarıyla yapılmış olması, LED aydınlatma konusunda ciddi fırsatlar olduğunu göstermektedir. Bu çalışmada, hali hazırda genel aydınlatma armatürü olarak kullanılan 4x18 ve 4x14 floresan ışık kaynaklı armatürler yerine geçebilecek ve bu armatürlere göre %40-%60 enerji tasarrufu sağlayan LED ışık kaynaklı ofis aydınlatma armatürü tasarlanmıştır. Ofis aydınlatma armatürü tasarımında, dekoratif görünümden öte işlevsellik, yüksek performans ve düşük maliyet esaslarının göz önünde bulundurulması temel ilke edinilmiştir. Çalışma sonucunda performans değerleri akredite tarafından laboratuvar onaylanmış, yüksek performanslı 108 lm/W etkinlik faktörüne sahip, uzun ömürlü 36 000 saatten fazla ekonomik ömre sahip LED ışık kaynaklı ofis aydınlatma armatürü elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, as a result of the increasing importance of energy efficiency all over the world, awareness and works have also been increased in lighting, and transition to LED lighting has begun. As in other technologies, the trend in the world goes towards LED lighting systems that are more efficient, longer lasting, maintenance free, free of harmful substances, compatible with the developing and changing technology. The fact that LED luminaires are not widespread except for new projects in our country, the unit prices of LED luminaires are still high, the current lighting market, even in the current situation, the vast majority of them are made with the traditional light sources shows that there are serious opportunities for LED lighting. In this study, LED light welded office lighting fixture will be designed to replace 4x18 and 4x14 fluorescent light source luminaires which are currently used as general lighting fixtures and provide 40%-60% energy saving compared to these luminaires. The office lighting fixture will be designed considering the functionality, high performance and low cost principles rather than the decorative appearance. As a result of the study, performance values were obtained by accredited laboratory approved, high performance 108 lm/W efficiency factor, long life of more than 36 000 hours economic life, LED light source office luminaire has been developed.